V Bílovicích museli kvůli vysokému počtu zapsaných prvňáčků navýšit kapacitu školy

Některé obce v okolí Brna mají problém s počtem míst v základních školách, protože se do nich v posledních letech stěhuje řada rodin z krajského města a dětí v obcích rychle přibývá. V Bílovicích nad Svitavou dokonce hrozilo, že škola nepřijme 17 prvňáčků, přestože to obci zákon ukládá. Obec nakonec se souhlasem kraje a ministerstva kapacitu školy navýšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvňáčci prožívají svůj velký den | Foto: Klára Bílá

„Rozšiřovali jsme to o 100 žáků, to znamená na 520. Jak družinu, tak základní školu,“ upřesnil Miroslav Boháček, nezávislý starosta Bílovic nad Svitavou.

Rozšíření by mělo vystačit nejméně na několik let, poté by počty dětí měly opět začít klesat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportář Ivana Holase o rozšíření kapacity školy v Bílovicích nad Svitavou

Ivana Hrubého, otce původně odmítnutého prvňáčka, rozhodnutí značně zaskočilo, protože u dvou jeho starších dětí k ničemu podobnému nedošlo.

„Problém s tím, že počet dětí v Bílovicích narůstá, je znám už několik let. Řeší se to i v místní mateřské školce a jak základní škola, tak starosta jistě věděli o tom, že tyto děti budou postupně přicházet do školy,“ říká Ivan Hrubý.

Jenže podle starosty Miroslava Boháčka nemohla obec škole předem poskytnout přesné číslo, protože jí v tom brání zákon na ochranu osobních údajů.

Někteří rodiče také mohli požádat o odklad a jasno tedy bylo až při zápisu. Vzápětí obec požádala kraj a ministerstvo o navýšení kapacity, souhlas přišel minulý týden.

Pokud by se nepodařilo kapacitu navýšit, musela by obec ze zákona zajistit školní docházku jinak, například vozením dětí do škol v okolí.

Ivan Holas, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme