V Blátě na Kutnohorsku vyrůstá unikátní farma, brzy by mohla být atrakcí pro turisty

Malou vesnici Bláto u Uhlířských Janovic na Kutnohorsku zná zatím jen málokdo, brzy by se to ale mohlo změnit. Parta nadšenců se totiž rozhodla zdejší areál bývalého JZD přebudovat na ekologicky soběstačnou farmu. Jakýsi ostrůvek přírody uprostřed civilizace by se mohl stát turistickou atrakcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venkovská pohoda uprostřed civilizace

Venkovská pohoda uprostřed civilizace | Foto: Pavel Šich

Už skoro půl roku vyrábí teplo a také elektřinu na farmě v obci Bláto bioplynová stanice.

„Teplo vyrábíme z trávy, z kukuřice, z cukrovarnických řízků a z hovězí kejdy. Teď už zásobujeme dílny, distribuujeme teplo do bytovky, kde máme kanceláře a byty pro zaměstnance, a elektřinu prodáváme částečně do sítě a zatím malé množství si zpracováváme sami. To znamená, že jsme úplně odříznutí od nákupu zvnějšku,“ vysvětluje Pavel Šich, který je spolumajitelem areálu někdejšího JZD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rodící se farmě se byl s mikrofonem podívat reportér Michal Trnka

Rodák z Prahy se ve snaze utéct ruchu velkoměsta před lety přestěhoval i s rodinou na venkov. Kousek od Bláta už zvládl zrekonstruovat starý mlýn, kde teď bydlí.

Úspěšný podnikatel přesvědčil své kolegy a všichni se teď společně pustili do odvážného projektu ekologicky soběstačné farmy.

„Vidíte kolem stovky hektarů nedotčené půdy, takže jsme takový ostrůvek v krajině. Výhledově bychom to rádi otevřeli veřejnosti, ale nejdřív musíme vytvořit provozy, kdy tady budeme vyrábět vlastní sýry, vlastní máslo. Měl by tu být postavený skleník, kde bude rostlinná výroba,“ rozhlíží se Pavel Šich po okolní krajině.

Na mléko a zmrzlinu přímo do kravína

Jeho farma by se tak mohla stát jakousi turistickou atrakcí. V plánu má totiž také přestavět jeden z objektů na pokoje. Strávit dovolenou mezi hospodářskými zvířaty v krajině téměř nedotčené rukou člověka pak nebude žádný problém. Lákadlem se může stát třeba i na první pohled obyčejný kravín.

„V kravíně otloukáme staré klenby, budeme je čistit kartáčem, až to bude vypadat jako nádherná stará vinárna. Čisté omítky, krásné mosazné lampy a v tom budou krávy, které budou dávat mléko. Bude to prostředí, které není v Čechách tak obvyklé, většinou to vidíme u koní, takže tohle by měl být jeden takový ukázkový nádherný kravín, kde člověk bud mít chuť na mléko, které si tady bude moct koupit. Nebo si koupí sýr nebo pravou česko-italskou zmrzlinu, která bude opravdu z mléka a z našeho ovoce, které vypěstujeme tady na farmě,“ popisuje Pavel Šich budoucí plány.

Na farmě se už prohánějí první zvířata | Foto: Pavel Šich

Na farmě zatím pracuje 16 lidí. Dalších zhruba 20 pracovních míst by tu ale ještě mělo vzniknout. Zaměstnanci se mají starat například o zvířata, kterých bude v bývalém zemědělském areálu přibývat.

„Protože jsme tu první rok, tak máme na farmě stádo oveček, nějaké slepice, dva koně a chystáme se sem v létě převézt dvacet krav,“ upřesňuje Pavel Šich.

Spolumajitelé rodící se ekologicky soběstačné farmy zatím do přestavby areálu investují vlastní peníze, příští rok se chtějí pokusit získat i evropské dotace. Nikdo ale nepočítá s tím, že by se farma stala výdělečným podnikem, na kterém se dá zbohatnout.

„Všichni máme děti a chceme jim tady něco nechat, ale ne peníze, aby je prohrály někde ve forbesu, ale aby tady mohly po škole nějakým způsobem zakotvit, pokračovat v povolání. Ale ty peníze, které do farmy vkládáme, se nevrátí za život,“ uzavírá Pavel Šich.


Zvětšit mapu

Michal Trnka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme