V bohumínském bazéně plavou děti z celého světa

Plavčíci z Bohumína musí nejen dobře plavat, ale také umět anglicky. V tamním aquacentru totiž trénují děti cizinců, kteří působí v nadnárodních firmách v regionu. Jednou týdně tak v bohumínském bazéně dovádějí školáci ze všech koutů světa. Jeden kurz zdejší plavecké školy pro děti cizinců jsem navštívila, abych se přesvědčila, jak takové mezinárodní plavání probíhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavecká škola | Foto: BOSPOR

Vyhrnuji si kalhoty až po kolena a v ruce svírám mikrofon, aby mi nespadl do vody. Jsem v bohumínském aquacentru, kde se učí plavat děti z celého světa. Pro zdejší trenéry to znamená jediné - k plavkám a píšťalce si přibalit i anglický slovník, říká Jaromír Voráč, šéf aquacentra. "Museli si samozřejmě oprášit angličtinu. To, co se kdysi učili ve škole, jako slovíčka jump nebo swimm. A když je nejhůř, pomůžou ruce, nohy," usmívá se Jaromír Voráč.

Kolem bazénu už pobíhají malí školáci z Jižní Koreje, Francie nebo Austrálie. Dodávám si odvahy a se svou chabou znalostí angličtiny a s pomocí hodných kantorek se pouštím do rozhovoru s potomky top manažerů nadnárodních firem, původem třeba z Indie nebo Koreje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s dětmi cizinců

Naštěstí pro mne některé z dětí mluví také česky. "Hrajeme si ve vodě a tak," popisuje mi aktivity, které ho v plavecké škole baví, malý Martin. A na mou otázku, proč se chce naučit plavat, odpovídá bez zaváhání: "Abych to prostě uměl." Nejvíc se mu ovšem líbí zdejší trenéři.

Jednou z takto oblíbených trenérek je Veronika Sochová. Je důkazem, že ženy zvládají dělat více věcí najednou. Je schopna pozorovat v bazéně snad každého z malých plavců a ještě se mnou mluvit na mikrofon. "Vím, co od kterého dítěte můžu čekat, takže na jedno dávám větší pozor, u druhého vím, co umí a co zvládne, a vím třeba, že plave bez problémů," vysvětluje. jak se jí daří ruch v bazénu uhlídat. Rychle se však jde zase věnovat dětem. "Everybody with board," upozorňuje je, že mají plavat s destičkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V bohumínském bazéně plavou děti z celého světa

Zahraniční kantoři, kteří kurz plavání pro děti cizinců organizují, jsou s bohumínskými plavčíky velice spokojení. "V Kanadě také chodíme se školami na plavání, ale tady se mi moc líbí," svěřuje se jedna z nich. "U nás v Americe nejsou kurzy plavání organizovány školou. Děti chodí plavat s rodiči individuálně," popisuje, jak se učí plavat děti ve Spojených státech, její kolega.

Podle bohumínských plavčíků jsou děti cizinců oproti těm našim trochu víc cílevědomé. Jedno však mají společné - vodu prostě milují a na plavání se vždy moc těší.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme