V Boleticích pyrotechnici zlikvidují tři tuny munice

Stále ještě slýcháme a čteme zprávy o tom, že lidé tu a tam objeví munici z druhé světové války. Poslední velký nález zaznamenali jihočeští pyrotechnici v lesích na Českokrumlovsku koncem loňského roku. Na krátkou dobu munici uloží na bezpečném místě, a když se jí sejde větší množství, odvezou ji do tak zvané trhací jámy a odpálí. Jako třeba dnes na Českokrumlovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezená munice určená k likvidaci | Foto: Martin Pokorný

Ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovku budou dnes policejní pyrotechnici trhat na tři tuny munice z druhé světové války. 200 leteckých granátů od ráže 75 milimetrů až po největší 203 milimetrů - to je letecká puma, která váží 85 kilogramů, skončí celkem ve čtyřech jamách. Často zrezivělé granáty obloží pyrotechnici semtexem a z bezpečné vzdálenosti odpálí.

Velkou část tvoří i munice nalezená teprve nedávno v lesích na Českokrumlovsku. Koncem loňského roku tam pyrotechnici dobývali několik dní v bažinatém terénu desítky granátů.

V jamách ale skončí nálezy za poslední půl rok na území jihočeského kraje a na Vysočině. Při podobných událostech, kterých je v celém Česku kolem desítky za rok, likvidují policisté a vojáci také prošlou munici ze svých skladů.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme