V Borečku v Ralsku teče z kohoutků voda přesycená dusičnany, už 18 let

Natočit si vodu z kohoutku a potom se napít si obyvatelé malé vesnice Boreček v Ralsku na Českolipsku nemohou dovolit už 18 let. Před tolika lety totiž zjistili ve vodě překročení dusičnanů. Situaci už roky nikdo příliš neřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boreček v Ralsku | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Lidé na Borečku v Ralsku se tak musí spoléhat na dovezenou balenou vodu. To dováží majitel vodovodu, Vojenské lesy a statky (VLS). V polovině loňského roku ji ale přestali dovážet. Podle obyvatelky Borečku Jany Leinerové nikdo neřekl proč.

„Prostě přestali vozit vodu, aniž by nám dal někdo cokoli vědět. Když jsme si stěžovali, tak jí zase začínají vozit. Prozatím,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po 18 letech teče lidem na Borečku v Ralsku z kohoutků voda přesycená dusičnany. Podrobnosti zjišťoval redaktor Tomáš Mařas

Vojenské lesy a statky provádějí rozbory vody na Borečku dvakrát měsíčně. Podle mluvčí VLS Hany Politzerové tam přestali vodu vozit proto, že ke zlepšení pomohl speciální filtr ve vrtu. Ale jen dočasně.

„Žádný oficiální dopis lidem nešel, ani oznámení o tom, že voda je pitná. Vodu pravidelně monitorujeme a zjistili jsme, že se hodnoty opět zvedly. Pro jistotu jsme pak obnovili rozvoz pitné vody,“ vysvětluje mluvčí způsob oznámení výluky v dovozu balené vody.

Lidé z Borečku mají strach, že se nikdy pitné vody v domech nedočkají. Podle Jany Leinerové je pitná voda v nedohlednu.

„Měli by udělat vodovod, jenomže říkají, že je to drahé a že musíme počítat s tím, že tady nikdy pitná voda nebude. S tím nikdo nechce mít nic společného, ani majitel,“ konstatuje.

Řešením by bylo napojit se na stávající vodovod. Podle starosty Ralska Miroslava Králíka si ovšem město takové investice nemůže dovolit, a tak starost přenechává majiteli vodovodu.

„Ralsko už má i projekt na to, jak by se tam dal zavést vodovod z našeho vodovodního řádu. Cena za to je čtvrtina ročního rozpočtu. Vzhledem k tomu, že vodovod je pořád vojenských lesů, tak si to zatím řeší svými finančními a organizační prostředky. My těch problémů tady máme velikou kupu,“ přibližuje.

Boreček v Ralsku | Foto: Tomáš Mařas

Špatnou situaci s pitnou vodou by chtěl řešit i majitel vodovodu Vojenské lesy a statky. Mluvčí Hana Politzerová odhaduje řešení na delší dobu.

„Nabízí se nový zdroj v novém vrtu, nebo se zkusíme připojit na stávající vodovod. Nedokážu odhadnout přesně ten časový údaj. Počítala bych tak v řádech měsíců až let. I nás ta situace trápí a chtěli bychom ji co nejrychleji vyřešit,“ přiznává.

Pitnou vodou zaváží majitel vodovodu Vojenské lesy a statky od roku 1995, kdy se při odběrech zjistil zvýšený výskyt dusičnanů.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme