V Boršově nad Vltavou vysvětili již potřetí tamní zvon

Je to příběh se šťastným koncem: Do Boršova nad Vltavou se vrátil osmdesátikilový zvon, ukradený právě před rokem. Téměř do roka a do dne policisté zloděje vypátrali a zvon z roku 1887 předali lidem v Boršově nazpátek. Dnes zvon Svatý Jan Nepomucký v obci znovu vysvětili a zavěsili na původní místo do dřevěné zvoničky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boršov | Foto: Lucie Maxová

Vůz baráčníka Františka Čerkla tažený koňmi dovezl nazdobený zvon ke zvoničce.

„Zvon zažil dva zajímavé okamžiky. Rok 1942, dnes je to přesně na den 70 let, co se měly k tomuto datu odevzdat zvony v tehdejším protektorátu, které měly být roztaveny. Tehdy dva občané – pan Štika a pan Krba – zvon ze zvoničky sebrali a tajně zakopali do stodoly.“ vypráví první z příhod starosta Boršova Jan Zeman.

Syn pana Štiky vzpomíná, že tatínek rodinu o činu neinformoval a vše provedl jakoby mimochodem, když jel s vozem na jetel.

V dubnu 2011 byl zvon ukraden a dnes se vrací na své místo. Jan Zeman spatřuje v těchto skutečnostech součinnost Božích mlýnů.

Osmdesátikilový zvon Svatý Jan Nepomucký tak již potřetí v řadě posvětil dnes farář Karel Hampl.

Pavla Kuchtová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme