V Břeclavi otevřeli muzeum kol. Sbírka čítá na sedmdesát bicyklů

Bývalý pavilon miniatur v parku u břeclavského vlakového nádraží našel nové využití. Místní sběratel a fanoušek cyklistiky Josef Grbavčic ho přeměnil v muzeum kol. Sbírka čítá na sedmdesát bicyklů, dobové fotografie a další předměty mapující historii tohoto sportu nejen v Břeclavi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolo nebo-li bicykl

Kolo nebo-li bicykl | Foto: Milan Baják

Slavnostní fanfárou začalo v Břeclavi oficiálně fungovat první muzeum kol. Pavilon, který v minulosti ukrýval miniatury nejzajímavějších staveb Lednicko-valtického areálu a stával se častým terčem vandalů, byl dlouhé měsíce prázdný.

Až loni začala radnice podle místostarosty města Luboše Krátkého uvažovat o tom zasvětit tento stánek cyklistice:

„Odstranit miniatury z pavilonu bylo celkem jasné už před těmi dvěma lety. Dlouho jsme hledali vyhovující využití pavilonu. Přišel místní obyvatel, který tady má prodejnu kol, že by zde zřídil vlastní muzeum. Nám se nápad velmi zamlouval, začali jsme spolu jednat a došlo k jakési dohodě. My jako město se považujeme za mekku cyklistiky, takže si myslím, že muzeum cyklistiky do Břeclavi patří.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V břeclavském muzeu kol natáčela redaktorka Štěpánka Kadlečková

Břeclav jako kolébku cyklistiky prezentuje v novém velopavilonu na sedmdesát bicyklů, dobové fotografie a další předměty mapující historii tohoto sportu nejen v Břeclavi.

Josef Grbavčic sbírá kola už přes třicet let, v expozici je podle něj jen jedno, které není jeho.

„Některá to byla torza – rámy, kola velmi zaneřáděná, špinavá, rezavá a nepojízdná. Jedno kolo po druhém jsem musel vyčistit, opravit a zrenovovat. Touha, aby to mělo důstojnou prezentaci, ta se tu nabídla,“ říká Grbavčic.

V 60. letech patřili břeclavští mladí cyklisté k nejlepším v republice. Mnoho jich také zakotvilo v reprezentaci, jako například legendární Milan Puzrla, který si otevření cyklomuzea také nenechal ujít.

„Je to hezké, že se to tady vytvořilo, cyklistika tady byla slušně zastoupená, ale nic se tady pro to nedělalo, takže konečně něco. My jsme dávali fotky, každý něco, co měl, co by bylo zajímavé, aby lidé věděli, jak to tehdy bylo,“ doplňuje Puzrla.

Majitel sbírky Josef Grbavčic se domluvil s městem zatím jen na dvouletém pronájmu za symbolickou cenu. Velopavilon bude mít otevřeno jen v sezoně, a to od 10 do 17 hodin.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme