V Brně budou protestovat zaměstnanci obchodu, který se nikdy neotevřel

Řidiči v Brně by se dnes měli připravit na možné komplikace. A to kvůli protestu několika desítek propuštěných zaměstnanců firmy Bauhaus, kteří chtějí během odpolední dopravní špičky uzavřít sjezd do Brna u Ivanovic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Bauhaus v Brně-Ivanovicích zatím nesmí otevřít | Foto: Vlasta Gajdošíková

Silnici R43 demonstranti nezablokují, uzavřený bude jen sjezd na Ivanovice. Kdo tam míří směrem od Kuřimi, musí jet přes obec Česká nebo přes Řečkovice.

„Policie bude uzavírat sjezd na obchodní dům Globus z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k nějakému zranění, jelikož je tam velice frekventovaná komunikace,“ řekla Českému rozhlasu policejní mluvčí Andrea Straková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ brněnského Bauhausu se zajímala redaktorka Alžběta Havlová

Protest svolali bývalí zaměstnanci Bauhausu, které firma vloni najala na provoz prodejny. Pražský městský soud ale její otevření zakázal.

Prověřuje totiž platnost certifikátu autorizovaného inspektora, díky němuž hobbymarket i přes protesty místních lidí vyrostl. Verdikt zatím nepadl, obchod je tak zavřený a zaměstnanci dostali výpověď. Teď si stěžují na pomalost soudu.

Bauhaus stojí na základě posudku autorizovaného inspektora Milana Teigisera, podle odpůrců stavby ale investor tímto způsobem obešel běžné stavební řízení. Inspektor měl prý ke stavbě přistupovat stejně jako úřady. To neudělal a budovu schválil i přesto, že do certifikátu nezapracoval připomínky sousedů.

Hobbymarket má navíc dvojnásobnou prodejní plochu, než dovolovalo územní řízení. S tím společnost Bauhaus nesouhlasí. Pokud tedy soud potvrdí platnost certifikátu, propuštěné zaměstnance okamžitě vezmou zpátky. Verdikt má padnout v nejbližších týdnech.

Nekalé praktiky nejsou výjimečné

Podobné problémy nejsou v Česku ojedinělé. Třeba před čtyřmi lety provázely nekalé praktiky výstavbu hned dvou hypermarketů, taky v Brně, a to Kauflandu a Carrefouru (Tesca). Nezákonný postup společnosti použily proti ekologům, kterým se stavba rozlehlých obchodů nelíbila. Krajský soud v Brně nakonec vyhověl žalobám ekologické organizace Nesehnutí.

Trochu jinak to bylo loni v případě domažlického Kauflandu. Ten nechal zkolaudovat pracovník místního stavebního těsně před tím, než Krajský soud v Plzni zrušil jako závadné stavební povolení, jež této stavbě předcházelo a které také vyřizoval on. Dva roky pak tento úředník dělal ‚mrtvého brouka‘ a nechal Kaufland fungovat jako černou stavbu.

Alžběta Havlová, Vlasta Gajdošíková, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme