V Brně i na dalších místech se otevřely první lahve Svatomartinských vín

Milovníci vína na mnoha místech republiky v 11 hodin ochutnali letošní Svatomartinské. Tato národní značka mladých vín vstoupila už do sedmého ročníku pod patronací Vinařského fondu. Díky rostoucímu zájmu vinařů i konzumentů se letos na trh dostanou asi dva miliony lahví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otvírání Svatomartinského vína 2011 | Foto: Svatomartinské víno

Tradiční Svatomartinský košt pořádá Vinařský fond na brněnském náměstí Svobody. K ochutnání je tam sto vzorků, od vinařů si lidé mohou koupit i celé lahve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koštu Svatomartinských vín přihlížela v Brně reportérka Vlasta Gajdošíková

Jde ale jen o výběr, protože právo používat značku Svatomartinské letos dostalo 365 vín. To je zhruba o čtvrtinu víc než loni, takže je vidět, že zájem výrobců neustále roste.

Vzrůstá i celkové množství vyrobeného Svatomartinského vína. Letos ho budou asi dva miliony lahví, tedy opět o čtvrtinu víc než minulý rok.

Podílela se na tom i dobrá letošní úroda hroznů, a to jak co do množství, tak kvality. Právě mladá vína jsou první ukázkou toho, jaký ročník vlastně byl.

Kromě ochutnávek vína připravili organizátoři Svatomartinského koštu i hudební vystoupení a další doprovodný program. Před 11. hodnou přijel na náměstí i svatý Martin na bílém koni od katedrály na Petrově, kde se před tím uskutečnilo žehnání mladých vín.

Letošní novinkou je pak prezentace brněnských restaurací, které nabízejí svatomartinská menu v čele s pečenou husou. Na rozdíl od koštu budou Svatomartinské hody pokračovat i zítra.

Martin Hromádka, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme