V Brně na Špilberku můžete v rámci výstavy vstoupit do světa Josefa Lady

Výstavní prostory západního křídla hradu Špilberk budou až od 26. prosince patřit knižním ilustracím Josefa Lady. Předvánoční dětská výstava chce návštěvníkům přiblížit kouzlo starých venkovských Vánoc a probudit jejich fantazii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Lada | Foto: Galerie Smečky

Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a asi 400 obrazů. Výstavní prostory hradu Špilberk nabízejí pohled jen na zlomek tohoto množství, přesto je výstava podle vnuka slavného malíře Josefa Lady mladšího mimořádná.

Pořadatelé si dali téma a zadání přesně dodrželi. Ukazují cestu od prvního setkání budoucího čtenáře s knížkami Josefa Lady k dílům jiných spisovatelů, rovněž ilustrovaných Ladou. Jako dítě ji prošel i dnešní správce Ladova díla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně na Špilberku se koná výstava ilustrací Josefa Lady

„Na ilustracích svého dědečka jsem samozřejmě vyrostl. Moje maminka byla dcerou Josefa Lady. Tatínek mu dělal dlouhá desetiletí správce díla. Mezi těmito obrazy jsem tedy strávil podstatnou část svého dětství. Vždycky se mi to líbilo, takže jsem k tomu měl velice kladný vztah. V posledních letech, kdy je to náplní mojí práce, je pro mě veliká radost s tím dál pracovat.“

Z pohledu Muzea města Brna je výstava věnovaná Josefu Ladovi logickým pokračováním řady předvánočních výstav pro děti. Už několik let se v nich zaměřují právě na ilustrátory.

„Je to pokračování našeho předvánočního cyklu. Zaměřujeme se na ilustrátory dětských knížek, takže i tato výstava představuje ilustrace a kresby k Ladovým knížkám, ať už jsou to knížky autorské, nebo ilustrace ke knížkám jiných autorů, například Erbena, Ezopovým bajkám a podobně,“ vysvětluje kurátorka Jana Svobodová.

Součástí výstavy je také doprovodný program. Je zaměřený na rozvíjení tvůrčích schopností malých návštěvníků a využívá toho, že ilustrace a obrazy doplňují dobové hračky.

„Mám strašně oblíbenou Ladovu knížku, se kterou pracuji i v Měnínské bráně v Muzeu hraček. Knížka se jmenuje ‘Hrajeme si na sto věcí‘. V té výstavě máme díky paní Kolárové staré hračky. A díky obrázkům pana Lady si návštěvníci vyrobí hračku a budou si ji odnášet domů,“ uvedla další informace Eva Picmausová.

Výstava Josef Lada na brněnském Špilberku předstvuje i samotného autora. Na děti tam pokukuje z několika fotografií.

Zuzana Kopuletá, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme