V Brně otevřeli Domovnickou akademii, zájemcům pomůže ovládat řadu řemesel

Brněnská městská policie spustila pilotní projekt Domovnická akademie. Jeho účastníci si během půl roku osvojí znalosti a dovednosti včetně základů řemesel, které pak mohou využít při práci domovníka v soukromých nebo obecních domech či ve společenství vlastníků bytů. Akademie je pokračováním úspěšného projektu prevence kriminality "Bezpečná lokalita - bezpečné bydlení", ve kterém se právě funkce domovníka velice osvědčila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský nájemní dům v Brně - ilustrační foto

Městský nájemní dům v Brně - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

„Většina lidí, pokud mají v bytovém domě problémy, se obrací na policii a podává podněty na úřady městských částí. Zkušenost nájemníků je ale taková, že intervence policie vyřeší v daném okamžiku protiprávní stav, ale neřeší příčiny,“ vysvětluje autor projektu Luboslav Fiala z oddělení prevence brněnské městské policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně spustili nový půlroční vzdělávací projekt Domovnická akademie. Natáčela o ní redaktorka Vlasta Gajdošíková

„Proto jsme dospěli k závěru, že domovník je klíčovou postavou. Nicméně tam nemá být jako dozorce, bachař nebo soudce. On tam má být člověk, který se znalostí věci bude umět komunitu nájemníků motivovat a nasměrovat.“

„Není to o tom, že bychom v těch domech chtěli mít nějakou prodlouženou ruku policie. Chceme jenom, aby komunity nájemníků byly co nejvíce soběstačné, aby si dokázaly pořádek a bezpečnost v domě zajistit,“ vysvětluje Fiala.

Dotaci 300 tisíc korun na projekt poskytlo ministerstvo vnitra z programu prevence kriminality. Garanty jednotlivých lekcí nebudou jen strážníci. Podílí se na nich také Vyšší policejní škola, hasiči a Střední škola polytechnická, říká zástupce jejího ředitele Petr Veselý:

„Neskládá se to pouze z profesních znalostí a dovedností stavebních oborů, které budeme předávat my, ale jsou tam i kompetence z oblasti řešení lidských sporů, výpočetní techniky, ovládání kamerových systémů a podobně.“

Mezi prvními deseti účastníky kurzu je i Karel Kyselý, který zastává funkci ve společenství vlastníků bytových jednotek:

bydlení, dveře, zámek, klíče | Foto: Elena Horálková

„Díval jsem se na rozvrh hodin a je tam strašně moc odborných předmětů - vodoinstalace, pokládka dlažeb - prostě takové věci, co se týkají provozu domu. Takže se to určitě hodí při zadávání zakázek a potom při přejímání hotových zakázek, že si to můžeme zkontrolovat.“

Z programu ho nejvíce zajímá pokládání dlažeb. „Protože rekonstruuju byt, takže se to bude hodit i mně,“ prozrazuje.

Otevření učebního oboru domovník ale Střední škola polytechnická zatím neplánuje. Není to možné, protože tato profese ani není součástí národní soustavy povolání, upozorňuje Veselý:

„My se samozřejmě snažíme, aby byl kurz do budoucna akreditovaný. V současné době se pilotuje, takže dostanou samozřejmě osvědčení o absolvování kurzu, nicméně pokud by ten kurz byl do budoucna akreditovaný, tak to určitě bude mít další vážnost pro další účastníky.“

A nejen to. Kurz by pak mohly nabízet i úřady práce v rámci rekvalifikací.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme