V Brně otevřeli Islámské kulturní centrum. Chce informovat a sbližovat

Původem irácký podnikatel v Brně otevírá islámské kulturní centrum. Zatím jen ve zkušebním provozu. Nenápadný dům ve čtvrti Královo Pole budí mezi místními rozporuplné emoce. Provozovatel kulturního centra ale ujišťuje, že chce lidem jen přibližovat islámskou kulturu a zve kohokoliv bez ohledu na vyznání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámské kulturní centrum Ahlulbayt v Brně v Králově Poli

Islámské kulturní centrum Ahlulbayt v Brně v Králově Poli | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Kulturní centrum provozuje Abdulrahman Adday, původem irácký podnikatel, který už přes třicet let žije v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně Králově Poli funguje nové Islámské kulturní centrum

Místnost, ve které jsou koberce, židle a knihovna s náboženskými knihami, slouží jako prostor pro přednášky. „Během setkání připravíme arabské jídlo, sladkosti, čaj a kávu, aby účastníci měli představu, jak se u nás žije,“ říká Adday.

Centrum funguje zatím ve zkušebním provozu. Podívat se do něj může kdokoliv. „Může přijít každý, kdo má zájem debatovat, zjistit více informací. Obzvlášť v poslední době, kdy ve světě byly problémy s islamisty, jsem si říkal, že je potřeba přiblížit náš názor, myšlení a kulturně se sblížit. Jsme doopravdy lidé, kteří chtějí žít v klidu,“ vysvětluje důvody otevření centra Adday.

V nadcházejícím semestru zde bude přednášet o islámském radikalizmu a o islámském politickém myšlení i Josef Kraus z Masarykovy univerzity.

„Už jsme tam měli jednu pilotní přednášku pro studenty fakulty sociálních studií. Byla dobrovolná, součástí bylo popovídání si o islámské kultuře a náboženství,“ přibližuje Kraus.

Adday měl původně podobné centrum v Kuřimi, kvůli lepší dostupnosti ho ale přesunul do Brna. Tam už téměř dvacet let stojí také mešita, kam se muslimové chodí modlit.

Navštěvují jí spíše sunnitští muslimové, za islámským kulturním centrem zase stojí šíité. Vzájemně nespolupracují. Obě strany ale potvrzují, že mezi nimi nepanují žádné napjaté vztahy.

„Máme s nimi dobré vztahy, víme o sobě a komunikujeme, každý ale funguje nezávisle a sám,“ dodává Adday.

Zvýšený dohled policie

Obyvatele Králova Pole se k otevření centra staví různě. Někteří lidé už dříve vyjádřili své obavy na tamním zastupitelstvu.

Na žádost radnice proto budou ulici u islámského centra hlídat kamery, dohled tam posílila i brněnská městská policie.

„Za poslední týdny se tam žádný zásadní incident neobjevil a není třeba se znepokojovat nad bezpečností v této oblasti,“ říká její mluvčí Jakub Ghanem. Adday zvýšený dohled vítá, chce aby byli lidé navštěvující centrum v bezpečí.

Islámské kulturní centrum oficiálně otevře na podzim. Muslimové v něm kromě přednášek chtějí vyučovat také arabštinu a cizince češtinu.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme