V Brně pokračoval proces se skupinou extremistů obžalovaných z propagace nacismu

Výpovědí svědků pokračovalo u Okresního soudu Brno-venkov jednání v kauze 18 pravicových radikálů. Před soudem jich původně stanulo jen 17, pak ale byla obžaloba rozšířena o dalšího člověka. Všichni jsou obžalovaní z propagace nacismu a rasismu, které se měli dopustit před pěti lety na 14 koncertech na různých místech republiky. Hrozí jim za to až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň Krajského soudu Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

Čtyř nebo dokonce pětiletý časový odstup od doby konání koncertů způsobil, že svědkové si detaily moc nevybavují. Obhajoba přesto trvala na tom, aby před soudem vypovídali.

„Všichni, kteří jsou předvolaní, už vypovídali v přípravném řízení. Jsou to lidé, kteří měli být přítomni z jakéhokoli důvodu stíhaným útokům, ať už z řad majitelů a nájemců objektů, případně osob, které měly být přítomny z jiných důvodů,“ řekl státní zástupce Milan Richter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledovala reportérka Vlasta Gajdošíková

Někteří ze svědků připustili, že po akci v sále zůstaly nálepky s nacistickou symbolikou. Texty písní oslavující ideje třetí říše ani nacistické pozdravy ale nezaznamenali.

To vypověděl i Josef Klučka, starosta obce Vysoká Srbská na Náchodsku, kde se konal jeden z koncertů.

„Dechovka to nebyla, prostě nějaká ta specifická hudba. Jsou to lidé, kteří mají prostě takový náhled. Že by tam lítali a s rukou nahoře, to jsem nikoho neviděl,“ potvrzuje starosta.

Výslechy svědků budou pokračovat i zítra. Další jednání soud nařídil na polovinu dubna.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme