V Brně přibylo zastávek na znamení. Mávat na přijíždějící spoj ale cestující nemusí

V Brně výrazně přibylo zastávek na znamení kvůli redukované provozní dotaci od magistrátu. Nyní je na znamení každá desátá zastávka brněnské MHD. Mávat na přijíždějící spoj cestující ale nemusí, řidič je povinen zastavit, pokud na zastávce někdo stojí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastávka brněnské MHD

Zastávka brněnské MHD | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Odstraněním zbytečného zastavování v místech, kde cestující vystupují a nastupují jen výjimečně, chce dopravní podnik ušetřit nejen čas, ale hlavně energie.

Řidič zastaví vždy, když o záměru cestujícího ví. Při vystupování stačí s předstihem stisknout příslušné tlačítko u dveří. I v tom, jak se chovat na zastávce na znamení, mají brněnští pasažéři jasno. Všichni by mávali, aby si jich řidič všiml.

Mávání rukou je ale vlastně zbytečné. Dopravní podnik totiž už před časem změnil pravidla, i když cestující na ně neupozornil. Učinil tak kvůli lidem s berlemi či zavazadly v rukou, pro něž bylo mávání obtížné, jak vysvětluje Jan Seitl, vedoucí dopravního odboru DPMB.

„Když stojíte na zastávce na znamení a zamáváte, neuděláte nic špatně, ale součástí našich předpisů je skutečnost, že pokud na zastávce na znamení stojí cestující, tak vozidlo musí zastavit. Stačí stát v blízkosti označníku v prostoru zastávky,“ říká.

Ivan Holas, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme