V Brně přibývá nakažených žloutenkou. Epidemie ještě není na vrcholu, obávají se lékaři

Epidemii žloutenky typu A na jihu Moravy se stále nepodařilo zastavit. V nemocnicích hospitalizovali dalších 17 nakažených. Minulý měsíc nově onemocnělo zhruba deset lidí týdně. Hygienici si proto myslí, že epidemie ještě není na svém vrcholu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Šíření žloutenky souvisí zřejmě i s typickými prázdninovými aktivitami. Na festivalech, táborech nebo třeba v kempech totiž lidé tolik nedbají na osobní hygienu. Onemocnění se přitom šíří takzvanou fekálně-orální cestou, tedy znečistěnýma rukama, kontaminovanou vodou a potravinami.

„Důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem po každém použití toalety a před každou konzumací čehokoliv,“ zdůraznila Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice v Brně, co je zejména důležité dodržovat.

„Rozhodně není vhodné sdílet svačiny, pít z jedné společné láhve, sdílet cigaretu. Vzhledem k tomu, že kontakty nejde úplně dobře vždycky vystopovat, tak se nám opatření dělají poměrně nesnadno,“ doplnila.

Žloutenka - způsoby přenosu u jednotlivých typů | Foto: Český rozhlas

Nakažení musí být hospitalizováni minimálně týden. Nemocnice nápor nemocných zatím zvládají. Na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Brno mají k dispozici celkem 90 lůžek, z toho teď 19 obsadili pacienti se žloutenkou. Lékaři mají připravený i nouzový plán.

„Zejména by asi šlo o uzavření rehabilitace a využití jejich lůžek. To se někdy už realizovalo v rámci epidemie. Je to standardní plán nejenom pro epidemii žloutenky, ale i pro jiné,“ popsal lékař Petr Husa.

„Pokud kapacitně nestačíme, nahradila by nás lůžková kapacita rehabilitace, která není absolutně nepostradatelným oddělením,“ dodal.

Nejvíce nakažených je v Brně

Proti žloutence bojuje i brněnský magistrát. Nechá naočkovat část úředníků a asi tři stovky strážníků. Vakcíny dostanou i lidé bez domova, kteří nemoc nejčastěji šíří.

Brněnský dopravní podnik zase častěji umývá interiéry vozů a používá k tomu i silnější dezinfekční prostředky. Nově rozdali antibakteriální gely řidičům.

Nejvíce případů žloutenky hlásí Brno a jeho nejbližší okolí. Ze 17 nově nakažených jich bylo 11 právě z Brna. Hygienici už první případy evidují i na Vyškovsku, Blanensku, Znojemsku nebo Hodonínsku.

V sousedním Zlínském kraji se žloutenka typu A objevuje jen sporadicky. Hygienici zaznamenali od začátku roku jednoho nakaženého.

Virová hepatitida / žloutenka A, B, C a E - počty onemocnění | Foto: Český rozhlas

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme