V Brně soutěžili vodní záchranáři z několika zemí Evropy

Brno po celý víkend patřilo záchranářům. Na Grand Prix Moravie ve vodním záchranném sportu přijeli Slováci, Poláci a Němci. Akci uspořádali vodní záchranáři z brněnské přehrady, a protože si letos připomínají kulaté výročí své existence, měla podtitul "Třicet let vodníků na Príglu".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simulovaná záchrana tonoucího  v zimě

Simulovaná záchrana tonoucího v zimě | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Na závody přijeli soutěžící z okolních států, ale také například z Belgie. Vzhledem k výročí, které letos slaví pořadatele, byl program velmi nabitý. Místní skupina vodní záchranné služby v Brně totiž vznikla v roce 1983. Za tu dobu se její práce hodně proměnila.

„Začínalo se velmi skromně na obyčejných lodičkách. V porovnání s tím, co bylo předtím a co máme teď, tak jsme samozřejmě dál. Ale pokud to porovnám třeba s Německem, tak jsme pořád ještě pozadu,“ potvrdil předseda skupiny Pavel Plavina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na městském plaveckém stadionu Za Lužánkami, kde se závody vodních záchranářů konaly, natáčela Zuzana Kopuletá

To, že týmy pořadatele, tedy z brněnské přehrady, tentokrát zrovna neohromily, Pavla Plavinu nezklamalo.

„Vodní záchranný sport je především jako motivace pro tu samotnou práci vodních záchranářů, hlavně u mládeže je to oblíbené, protože oni rádi sportují a závodí mezi sebou. A pro nás je to věc, která nám pomáhá vybírat skutečné vodní záchranáře na brněnskou přehradu,“ vysvětluje.

Jeden ze závodníků, Ondřej Brunn, přiznal, že závody jsou velmi náročné, přesto je vždy znovu rádi absolvují.

„Tyhle disciplíny jsou velmi náročné, je tady teplo, člověk je unavený, takže ty výkony nejsou takové, jak by si lidi přáli. Ale jinak ty závody jsou úplně výborné a všichni se na ně vždycky těšíme,“ říká.

Prestiž závodů stoupá

Pořadatele zase těší, že roste prestiž závodů. To podle Pavla Plaviny právě dokazuje přítomnost německé reprezentace.

„Jsme na to strašně hrdí a pyšní, že německá reprezentace, která funguje na profesionální fázi pod bundeswehrem, k nám přijela, zavítala, a to už podruhé. Toho si velice vážíme. To jsou prostě závodníci, kteří jsou o několik tříd lepší než my. Přesto k nám do Brna opět rádi zavítali a je vidět, že prestiž závodu stoupá,“ poznamenává.

Ondřej Brunn přibližuje, co vlastně musí takový vodní záchranář umět.

„Máme takovou podmínku, abyste mohla sloužit na brněnské přehradě, měla byste mít kvalifikaci Z3. To je vlastně kvalifikace záchranář/plavčík, která je stejná pro plavčíky i vodní záchranáře. Kvalifikace je od 18 let a poté už můžete sloužit.“

Prakticky to znamená celou řadu dovedností, které se záchranáři dlouho učí.

„Hlavní jsou ty záchranné techniky, musíte umět různé stabilizace tonoucího, tažení tonoucího, záchranu, první pomoc, následnou péče na břehu. To je více méně takový balíček dovedností, který pak je člověk schopný zúročit v té reálné záchraně,“ dodává Brunn.

Vodní záchranáři praxi hodně spolupracují také se zdravotnickou záchrannou službou a pomáhají řešit i problémy na břehu.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme