V Brně už čtyři měsíce platí zákaz hazardu. Přes tisíc automatů ale zůstává

Zatímco Brno se stává synonymem boje proti hazardu, další města na jižní a východní Moravě do provozu heren vůbec nezasahují. Čtyři měsíce uplynuly od neúspěšného referenda proti hazardu ve Zlíně a stejně dlouho platí v Brně vyhláška omezující provoz automatů. Zastupitelé jihomoravské metropole pak odhlasovali i úplný zákaz tvrdého hazardu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automat

Hrací automat | Foto: FreeDigitalPhotos.net, Paul Martin Eldridge

V brněnských hernách, hospodách a barech ale ještě pořád zůstává asi dvanáct set hracích přístrojů, kterým dobíhají licence a poté, co jejich platnost skončí, už je ministerstvo financí neobnoví.

Jsou tu ale ještě desítky automatů, které mají povolení až do roku 2019. Pro ty platí přísnější pravidla. Zvenku by neměla herna lákat na samotnou hru. Pokud provozovatel vyhlášku poruší, hrozí mu nově vysoké pokuty.

A brněnští strážníci s nimi nešetří. „Byly jim vysvětleny všechny náležitosti, které mají mít splněné, a podmínky, které vyhláška přináší. Poté, co proběhla celá série kontrol prakticky ve všech hernách v Brně, jsme přistoupili k represím a všechny prohřešky nahlásili úřadům,“ popisuje mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

„Kontrol proběhlo velké množství, během jednoho dne i několik desítek. Kdybychom brali celý letošní rok, tak už proběhlo více než pět set kontrol,“ dodává Ghanem.

Nově se do kontrol heren zapojují i státní policisté a například v městské části Brno-sever se na některé kontroly vydávají i úředníci.

V centru Zlína platí speciální režim

Ve Zlíně na začátku tohoto roku mohli lidé hlasovat v referendu, jestli automaty a herny ve městě chtějí, nebo ne. Protože ale přišlo málo lidí, referendum nebylo platné a jeho výsledek byl nezávazný.

Zlínský magistrát proto neplánuje tamní vyhlášku nějak měnit nebo zpřísňovat. Nechává na každém člověku, aby si sám rozhodl, jestli do herny půjde.

Ve městě ale začal platit speciální režim – provozovny tu nesmí být označené.

„Nesmí tam být pobídky ke hře a nesmí tam svítit jackpoty. Když se tak dnes projdete po Zlíně, neuvidíte nic, co má název herna nebo blikající bonusy,“ popisuje náměstek zlínského primátora Ondřej Běták z hnutí Starostové a nezávislí.

„Samozřejmě jsou tu sportbary, které mají do šesti kusů těch strojů. Domníváme se ale, že není třeba regulovat něco, co můžeme nechat zčásti na svobodné vůli občana a zčásti na regulaci státu.

Ve Zlíně se v současnosti nachází více než devět set automatů, což je o tři sta méně než v jihomoravské metropoli. A zastupitelé Brna doufají, že co nejdříve bude město úplně bez hazardu.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme