V Brně vzniká centrum pro obnovu moderních památek. Mělo by začít fungovat do roka

V bývalé vládní vile v Brně-Pisárkách bude sídlit celorepublikové Centrum obnovy památek architektury 20. století. Dnes byl položen základní kámen přednáškové budovy, současně probíhá rekonstrukce samotné vily. Většinu ze 180 milionů korun hradí Evropská unie. Centrum by mělo začít fungovat do roka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Funkcionalistická kancelář | Foto: Jan Rosenauer

Stavba přednáškové budovy dnes začala obligátním poklepáním na základní kámen. Centrum je budováno ve vile Stiassni v Pisárkách. Ta současně s výstavbou nového objektu v zahradě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která bývalé vládní vile vrátí její autentický prvorepublikový vzhled.

Po dokončení prací v hodnotě 180 milionů korun bude centrum metodicky garantovat péči o moderní památky v celé České republice.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková podotýká, že umístění celorepublikového metodického centra moderní architektury právě do Brna je naprosto přirozené.

„Brno bylo vlastně v meziválečném období centrem funkcionalistické architektury. Je to město, kde velká část památkového fondu je právě tvořena památkami dvacátého století, a to především první poloviny dvacátého století. Takže to mělo svou logiku, když se naskytla příležitost, abychom zde v centru Brna mohli převzít vilu Stiassni, aby právě v této vile se vybudovalo metodické centrum moderní architektury,“ uvedla Goryczková.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme