V Brně vznikl unikátní startovací byt pro lidi, kteří ochrnuli po úrazu

Brněnské paracentrum Fénix vybudovalo startovací byt pro lidi, kteří po úrazu skončí na vozíku. Jedinečný projekt poskytuje zázemí těm, kteří náhle ochrnou a jejich byt je pro ně vězením. Přestavba domova totiž může trvat i měsíce a tito lidé mají na výběr jen mezi izolací nebo ústavem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkář. Ilustrační foto

Vozíčkář. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Stejnou realitou si prošel ve svých osmnácti letech i Vojtěch Vašíček. Dnes je předsedou brněnského paracentra Fénix, které ochrnutým lidem pomáhá zvládnout novou situaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve startovacím bytě pro lidi ochrnuté po úraze, který zřídilo paracentrum Fénix, natáčela redaktorka Eva Lípová

„Mně samozřejmě nikdo neřekl první týdny a měsíce co a jak. Prostě jsem byl po 3,5 měsících převážen do rehabilitačního ústavu v Kladrubech,“ říká Vašíček.

Paracentrum Fénix zřídilo byt pro přechodné ubytování svých klientů v ulici Kosmonautů 19. „Mimoto může být byt využíván i pro krátkodobé ubytování lidí jako byt odlehčovací. V případě, že se u nich doma dělá nějaká rekonstrukce nebo že jedou do Brna z okolí za kulturou, tak tady můžou jednorázově přespat, “ upřesňuje Michal Odstrčil z paracentra.

V bytě pomáhají lidé z paracentra

Žádné prahy, kuchyňská linka s hydraulicky nastavitelnou výškou, polohovací postel nebo kolejnicový závěs v koupelně.

„Některá řešení, která tady máme, jsou poměrně nadstandardní. Ale důvodem není, aby tady byl nějaký exkluzivní komfort pro uživatele, ale aby si mohli vyzkoušet, které řešení pro ně má smysl, do kterého mohou investovat, a které už pro ně bude nesmyslně nadstandardní a nevyužitelné,“ vysvětluje Odstrčil.

Jak používat jednotlivá zařízení, jak se pokud možno postarat sám o sebe, a hlavně, jak se s novou situací sžít - se vším v bytě pomáhají lidé z paracentra.

„Když mně se před 41 roky stal úraz, bydleli jsme na pokojích s takzvaně déle sloužícíma, kterým se stal úraz a už se s tím vyrovnali. Teďka je sice vznikem specializovaných centrálních spinálních jednotek daleko kvalitnější péče, ale večer leží na pokoji všichni ve stejném stádiu přijetí toho úrazu,“ upozorňuje Vašíček.

Lidé se tak nemají od koho učit. „A to se tady právě snažíme pomocí kvadruplegiků a paraplegiků jako instruktorů ukázat,“ uzavírá Vašíček. Byt má být k dispozici člověku po úrazu zhruba na půl roku. Tak dlouho totiž mohou trvat stavební úpravy v jeho domově.

Eva Lípová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme