V Brně začal proces se 17 pravicovými radikály obžalovanými z propagace nacismu a rasismu

Šestnáct mužů a jedna žena stojí před Okresním soudem Brno-venkov kvůli obžalobě z propagace nacismu a rasismu. V letech 2008 a 2009 měli v celé republice zorganizovat 14 koncertů neonacistických skupin a distribuovat na nich CD, oděvy a samolepky s nacistickými a rasistickými symboly. Hrozí jim za to až osm let vězení. Obžalovaní vinu popírají. Jde o jeden z největších procesů se členy krajní pravice v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Obžalovaní odmítli vypovídat. Soudkyně proto odročila líčení až na březen. Advokát tří obžalovaných Robert Cholenský upozornil, že policie na údajně neonacistických koncertech nezasáhla a jeho klienty obvinila až po roce. Zkritizoval také znalecké posudky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vlasty Gajdošíkové o soudu s radikály obžalovanými z nacismu, který začal v Brně

„Figurují tam znalecké posudky, které podle našeho názoru nevypovídají nic o tom, co mělo na těch koncertech proběhnout. To, že nějakým způsobem interpretují umělecké texty písní, považuji za dost nešťastné, aby se k tomu měl vyjadřovat znalec, myslím, že by se k tomu měl vyjadřovat umělec, nikoli politolog nebo historik,“ řekl Cholenský.

Devadesátistránkovou obžalobu, kterou státní zástupce Milan Richter četl bezmála tři hodiny, jeden z obviněných označil za blábol.

Proces potrvá několik měsíců, soud vyslechne desítky svědků a soudních znalců.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme