V Bruntálu je vystavený originál Uničovské listiny

V Bruntálu dnes ožívají dějiny. Doslova na dosah ruky budou až do neděle v městské expozici, kde je poprvé vystaven originál takzvané Uničovské listiny. 800 let starý dokument, který obsahuje první písemnou zmínku o Bruntálu coby městu, je totiž obvykle schovaný v Olomouci v trezoru Zemského archivu. A v bruntálském muzeu byla zatím k vidění jen jeho dokonalá kopie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Bruntál | Foto: Aleš Spurný

„Tady na té chodbě jsou jednotlivé znaky města,“ říká Josef Cepek, který mě vede do městské expozice. Tam se podíváme na nejstarší záznamy o založení města Bruntál. „Tady je faksimile Uničovské listiny z roku 1923,“ ukazuje bruntálský kronikář na skleněnou vitrínku, která ukrývá zažloutlou listinu s pečetěmi.

Od originálu by ji rozeznal jen odborník. „Je pergamenová, má rozměry 33krát 35,5 centimetrů a je psaná latinsky. Nejdůležitější údaj pro město Bruntál se nachází na této listině odshora v 10. řádku, kde je text - habent cives nostri de Froudental – mají naši občané bruntálští. To je zrovna záznam, na základě kterého se dedukuje, že Bruntál získal městská práva roku 1213,“ upřesňuje místní historik Tomáš Niesner.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bruntálu natáčela redaktorka Kateřina Daňková

Kdo by nevěřil, může se teď na vlastní oči přesvědčit i z originálu podepsaného králem Přemyslem Otakarem I. Ale ruce pryč. Na historický dokument totiž dohlíží celá policejní služebna. Míjím ji i já při odchodu z městské expozice.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme