V Bučovicích unikl plyn z poškozeného zásobníku. Hasiči evakuovali okolí

V Bučovicích na Vyškovsku zasahují hasiči kvůli úniku plynu. Ten začal ráno unikat ze zásobníku poškozeného pádem zděné konstrukce. Hasiči evakuovali deset zaměstnanců blízké výrobny, vypnuli v ulici elektrický proud a vyklidili nejbližší okolí. Teď počkají, až dusík vyprchá do vzduchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči (ilustr. obr.)

Hasiči (ilustr. obr.) | Foto: Ladislav Bába

Celou situaci způsobil pád zděné konstrukce v Nádražní ulici.

„Narušilo to plášť zásobníku s dusíkem. Aby nehrozilo nebezpečí, vypnuli jsme v objektu v Nádražní ulici elektrický proud,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Kromě toho hasiči evakuovali zaměstnance blízké výrobny. „Zásobník má tři tuny, ale nelze říct, zda byl zcela plný. Na návrh vlastníka necháme plyn samovolně uniknout do ovzduší,“ dodal Mikoška.

Hasiči mají na místě speciální jednotku. Vedle nádrže s dusíkem je totiž zásobník s přibližně dvanácti sty kilogramy propanu. Ten ted hasiči musí přesunout jinam.

Na místě byl i kynolog se psem, aby prohlédli sutiny. Nikoho pod nimi nenašli.

Hasiči povolali na místo i statika kvůli zjištění stavu budovy a také specialistu ze společnosti Linde, která se zabývá výrobou, distribucí a prodejem plynů. Hasiči s ní při podobných případech spolupracují.

Podle Jiřího Růžičky z Linde nebezpečí nehrozí. „Zásobníky dusíku se staví venku právě pro případ, že by unikl. Dusík je zhruba ze 70 procent součástí vzduchu, takže se prakticky do vzduchu jen vrací a nic se neděje,“ řekl Růžička.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme