V Bulharech na Břeclavsku už sklízí obilí. Úroda by měla být lepší než loni

V České republice začaly žně. Letošní úroda si ale dala na čas, zemědělci na pole obvykle vyráží už koncem června. První kombajny včera vyjely i na Břeclavsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizní ozimého ječmene začaly žně na jižní Moravě. Na snímku kombajny zemědělského družstva Bulhary | Zdroj: ČTK

„Zrno je pěkné, vcelku odstíny tam nejsou žádné, takže to půjde rychle, přečistí se to, pleva vypadne a na sklady jde perfektní obilí, čistota,“ kontroluje předseda zemědělského družstva v Bulharech Antonín Osička první zrna letošních žní.

Zdá se spokojený. Letos se očekává mírně nadprůměrný výnos, především díky počasí, které úrodě přálo.

„Osmdesát procent výnosů dělá počasí, nikoli člověk,“ potvrzuje agronom Zemědělského družstva Bulhary Jan Viktorin. „Předpokládám, že docílíme v rámci podniku šest tun v průměru,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Pelcová se byla podívat na sklizeň v Bulharech

Pokud by se splnil jeho odhad, byla by úroda oproti loňsku více než dvojnásobná. „Co se týká loňského roku, tak hektarový výnos na Jižní Moravě byl velmi slabý. Okres Břeclav jako celek vykazoval 1,9 tuny,“ upřesňuje Antonín Osička.

Zemědělce z Bulhar teď čeká sklizeň ječmene a ozimu, na pšenici přijde čas až příští týden. „Tím, že začínáme, nechceme to nějak vyhrocovat. Obilí postupně usychá a hlavně sláma, která je zespodu dosti mokrá. Zrno je zralé, ale sláma ještě živá,“ vysvětluje Osička.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme