V burčáku by především neměly plavat výrazné kaly a usazeniny

Kutnohorští vinaři se už teď připravují na víkend. V sobotu bude totiž středočeské město hostit každoroční Svátováclavské slavnosti, které nabídnou bohatý kulturní program a také hodně jídla a pití.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinná réva připravená k lisování

Vinná réva připravená k lisování | Foto: Michal Trnka

Chybět nebude ani oblíbený podzimní burčák, jehož sezona se už i ve Středočeském kraji naplno rozjela. Vinaři se netají tím, že burčák se při slavnostech svatého Václava dobře prodává, a proto chtějí připravit dostatečné množství tohoto sladkého lehce alkoholického nápoje.

Nejprve se z hroznů podle kutnohorského vinaře Lukáše Rudolfského strojově odstraní zelená třapina, která by do vín dávala negativní chlorofylové tóny. Poté putují rozemleté hrozny čerpadlem do lisu, kde chvíli nakvášejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příprava burčáku na Svatováclavské slavnosti

Lis je nádoba zhruba na čtyři tuny hroznů, uvnitř je membrána, která se nafukuje a šetrným tlakem působí na pomleté bobule a lisuje je. Po vylisování se šťáva přetočí do nádoby, kde se nechá přes noc sedimentovat, aby se zbavila peciček a slupek, které se tam občas dostanou. Druhý den se šťáva stáčí do čistého prázdného tanku, zahřeje se a mošt začne po dvou dnech kvasit.

„Od začátku kvašení už se mluví o stadiu burčáku, zhruba po dvou, třech dnech už je ten klasický burčák, kde je kolem 2–3 % alkoholu. Burčák, který si lidé koupí, by neměl být hnědý, tekutina by měla být světlejší, oranžová, zeleno-oranžová, neměla by tam být patrná vysoká oxidativní barva a především by tam neměly plavat výrazné kaly a usazeniny,“ dodává vinař Lukáš Rudolfský.

Michal Trnka, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme