V bývalém vojenském prostoru Ralsko se bude munice likvidovat další desítky let

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko na Českolipsku využívala až do odchodu v roce 1991 sovětská armáda. Krátce na to začala pyrotechnická sanace celého prostoru. Posledních 10 let ho od munice čistí pracovníci Vojenských lesů a statků. Ani po 20 letech ale nemají hotovo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnik v bývalém vojenském prostoru Ralsko | Foto: Petra Benešová

Ralsko svým kopcovitým terénem a lesy každoročně láká tisíce houbařů. Možnost, že místo hřibu najdou například protitankovou střelu, je od vášně neodradí.

„Je to pozůstatek okupace a to se nevyřeší za pár dnů. To bude trvat třeba ještě pět let a stále budeme něco nacházet,“ posteskl si jeden z houbařů. To, že by při hledání hub mohl šlápnout na nebezpečnou munici, si nepřipouští.

Ralsko je nejen bývalý armádní výcvikový prostor, ale dnes už i město, které má 170 kilometrů čtverečních. Že se v okolí stále nachází nebezpečná vojenská munice, nepovažuje starosta Ralska Miroslav Králík za výrazný problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

V bývalém vojenském prostoru Ralsko natáčel Tomáš Mařas

„Munice v lesích městu nevadí. Tam, kde jí je nejvíc, město žádnou výstavbu ani neplánuje. Většina už je vysbíraná,“ podotýká.

Jak asanace prostoru probíhá, vysvětlil policejní pyrotechnik Josef Pavinský, který v bývalém vojenském prostoru likviduje právě to, co lidé najdou.

„V současné době zde pracují čtyři pracovníci Vojenských lesů a statků, kteří vykonávají pyrotechnický průzkum. Za nimi už zůstává čistá zem."

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko je už 20 let přístupný veřejnosti, a to i přesto, že na některých místech se stále nachází nebezpečná vojenská munice, například dělostřelecký granát.

Dvacet let se také prostor pyrotechnicky asanuje, přesto je to podle Pavinského běh na dlouhou trať.

Munice používaná ve vojenském prostoru Ralsko | Foto: Petr Sehnoutka

„Padesát let a více. Munice se tlačí ven jako kameny. Tam, kde byla provedena asanace do hloubky například třiceti centimetrů, tak dnes, po zhruba patnácti letech, se znova nalézá munice,“ upozorňuje.

Denně dostávají pyrotechnici z prostoru munici k likvidaci. Někdy bývají zásobováni množstvím několika desítek kusů. „Denní nálezy se pohybují řádově od pěti až do patnácti kusů. Jeden den jsme měli dokonce nález 52 kusů tankové munice," dodává Pavinský.

Veškerá nebezpečná munice, která se najde v bývalém vojenském prostoru Ralsko, jde k likvidaci do trhací jámy ve vyklizeném a uzavřeném prostoru. Dalších několik tisíc kusů munice je ale stále pod zemí.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme