V bývalém vojenském prostoru Ralsko se testují varovné sirény pro celou republiku

V lesích bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku se jako na jediném místě v republice testují sirény včasného varování. Do léta tak můžou obyvatelé okolních obcí slyšet nejen zvuk sirén, ale i mluvená hlášení, která varují třeba před únikem chemických látek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sirény

Sirény | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„V tomto areálu se zkouší prostředky, které slouží k varování a vyrozumění obyvatelstva České republiky,“ vysvětluje vedoucí pracoviště Petr Bayer.

„Naše republika má jednotný systém varování a vyrozumění, dnes se nazývá novějším názvem – jednotný systém varování a tísňového informování. Takový systém v celostátním rozsahu není nikde jinde na světě,“ říká Bayer.

Při testech jsou sirény slyšet i několik kilometrů daleko. Záleží především na výkonu. „Běžně jsou tyto sirény slyšet do vzdálenosti pěti kilometrů. Na třiceti metrech má tato siréna až 125 decibelů. Přímo u ní je to životu nebezpečné, tam dosahují výkonu 147 decibelů,“ upozorňuje Petr Bayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při testování sirén v Ralsku natáčel Tomáš Mařas

Přímo v terénu se nikde jinde v republice sirény takto nezkouší. Všechny prostředky, které zabezpečují varování v republice, projdou právě tímto pracovištěm.

„Pro všechny koncové prvky v jednotném systému platí standardizační dokument a tam je hlavní osnova, co ta zařízení musí dělat,“ dodává výzkumný a vývojový pracovník Tomáš Šimek.

Hlásit může muž i žena

To znamená, že výstražný systém se v celé republice řídí daným manuálem. Po celém území tak bude slyšet jednotný tón i verbální hlášení. To ale podle Bayera nemusí být vždy namluvené jedním člověkem.

„Jsou varianty mezi ženským a mužským hlasem. Obsah je stejný, ale ženskému hlasu je někdy rozumět lépe a zřetelněji. Srozumitelnost řeči je lepší než u mužského hlasu. Některé kraje preferují mužský hlas,“ uvádí Bayer.

Na otočném stojanu jsou umístěné sirény, které se právě testují. „Přímo tady testujeme kruhové charakteristiky různých sestav ozvučnic. Otáčí se a měří se po patnáctistupňových úhlech, aby bylo co nejlepší pokrytí území,“ vysvětluje šéf vývoje firmy, která se dlouhodobě zabývá výrobou sirén, Peter Lenhardt.

Obce mají často svůj vlastní obecní rozhlas, který může být zařazený do jednotného systému. Ten podle Petra Bayera umí určit prioritu a tak místní hlášení přeruší. Následuje to celostátní. „Zařízení je vyrobené tak aby vydrželo 72 hodin bez elektrické energie ze sítě,“ dodává Bayer.

Testování sirén bude probíhat až do července, každý měsíc jeden týden.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme