V částech Brna platí už pět let zákaz žebrání. Lidi ale stále obtěžuje zejména u kostelů

Na vybraných místech v Brně platí už pět let zákaz žebrání. Přesto se lidé s nataženými dlaněmi ve městě sdružují, a to zejména u kostelů. Pokud jim strážníci žebrání dokážou, můžou jim úřady i zakázat pobyt v oblasti nebo sebrat sociální dávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince

Mince | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

„Vadí mi to. Do kostela chodím pravidelně, a tím pádem mě obtěžují pořád ti samí. Když jsem jednou dala a podruhé nedám, tak na mě paní křičela, že jsem lakomá,“ popsala svou zkušenost oslovená žena před chrámem v centru Brna.

Většina věřících říká, že rádi přispívají, ale více důvěřují charitě a podobným organizacím, které peníze, potraviny i šaty dávají konkrétním lidem a projektům. Darované finance tak neskončí 'investované' v cigaretách a alkoholu.

Knězům samotné žebrání většinou nevadí. Podle rektora kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně Františka Hylmara se do situace vkládá až ve chvíli, kdy dotyční začnou svým chováním rušit.

„Pro mě je to otázka spíš hranice a meze. Jak je hněv a agrese, posílám je ven, ať jdou před kostel. A když se v nich objevuje něco nepříjemného, tak taky jim někdy řeknu, ať jdou pryč,“ řekl.

František Hylmar v minulosti strážníky ke svému kostelu několikrát přivolal, šlo ale spíše o chování podnícené alkoholem než o samotné žebrání. To se navíc obtížně prokazuje. Ročně se to strážníkům podaří u zhruba 50 případů.

Žebrákům hrozí tresty

Žebrání zakazuje vyhláška na konkrétních ulicích a v okruhu určených míst. Týká se to devíti městských částí.

Ze statistik brněnských strážníků vyplývá, že se jim lidé, které obtěžují při bohoslužbě žebráci, ozývají v jednotlivých případech do roka.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o sociálně slabé osoby nebo i psychicky indisponované, není řešením pokuta. Za těchto okolností se případ postupuje správnímu orgánu a informujeme i sociální pracovníky. Případně za některých okolností jsou tyto osoby převáženy do protialkoholní záchytné stanice,“ popsal možné tresty pro žebráky mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Pokud je případ velmi závažný, úředníci mohou uložit i zákaz pobytu. V Brně-střed jich bylo od doby, kdy to legislativa umožňuje, uděleno osm. Šest z toho je pravomocných. Důvodem jednoho z nich bylo právě žebrání.

Některé úřady dokonce zvolily i další řešení - posuzují, zda jejich klienti žebráním nevydělávají peníze. V takovém případě totiž mohou ztratit nárok na sociální dávky.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme