V Čechticích zmizela pamětní deska z bronzu. Podle místních už je nejspíš roztavená

Bronzová pamětní deska připomínající rodáka z Čechtic Ferdinanda Čenského, spisovatele a významného učitele, zmizela. Její cena se přitom odhaduje na statisíce. Místní se ale domnívají, že ji někdo za pár korun prodal do sběrných surovin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve středočeských Čechticích

Volby ve středočeských Čechticích | Foto: Věra Hájková

Desku sundali asi před dvěma lety nájemníci domu, když dělali novou fasádu. Zpět se už ale nedostala. Čechtická kronikářka Vlasta Kubalová, která po desce marně pátrá, má jasný názor na to, jak deska nejspíš skončila.

„Já si myslím, že zcela jednoduše. Když byla při opravách odmontována, tak ji někdo sebral a odvezl do sběrných surovin. Dostal pár korun za to, že to byl bronz,“ říká Kubalová.

Cena desky je přitom odhadována na statisíce korun. Obec zatím případ nenahlásila policii. I podle starosty je ale zřejmě už roztavená a těžko se bude hledat pachatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po osudu pamětní desky Ferdinanda Čenského pátrala redaktorka Věra Hájková s čechtickou kronikářkou Vlastou Kubalovou

„Byla odhalena 9. srpna 1929. Konala se tam obrovská slavnost, protože Čenského brali jako obrovského vlastence, jak říkali ‚starého dobrého zrna‘, jenž, ač byl rakouským důstojníkem, se vždy hrdě hlásil ke svému národu,“ říká o desce čechtická kronikářka Vlasta Kubalová.

Ferdinand Čenský například učil rakouské důstojníky česky, spolupracoval s Karlem Havlíčkem Borovským a také vyučoval děti arcivévody Karla Ludvíka. Mezi Čenského přátele se řadil i otec Bedřicha Smetany Josef.

dab, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme