V Čelákovicích pomáhají rodičům. Zdarma za ně vyzvedávají děti ze školy či školky

Rodiče malých dětí to dobře znají. Musejí chodit do práce, jenže někdy se v zaměstnání zdrží a složitě shánějí někoho, kdo vyzvedne jejich dítě ze školky. Prožily si to i maminky z rodinného centra ROUTA v Čelákovicích u Prahy, a tak se rozhodly zavést pro rodiče mobilní a SOS službu. Podle potřeby ji využívá 68 rodin. Pracovnice centra děti vyzvednou, postarají se o ně a pak je předají rodičům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinné centrum Routa v Čelákovicích u Prahy | Foto: Alena Rokosová

Jsou čtyři hodiny odpoledně ve školce a v centru ROUTA je asi osm dětí. A vyráží se pro dalších šest. Každý den pro ně chodí Martina Tomková. Dětem prý vůbec nevadí, že nejdou rovnou domů.

„Většinou jsou úplně v pohodě, do ROUTY se těší. Je legrace, že se ke mně hlásí i děti, které vůbec neznám, a strašně by se mnou chtěly jít,“ popisuje. S vyzvednutými dětmi míří do centra.

S několika školáky pak Slávka Tomášková píše úkoly. Zbytek dětí si hraje ve velké herně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V centru ROUTA v Čelákovicích natáčela reportérka Alena Rokosová

Služby péče o děti, kam patří mimo jiné i vyzvedávání dětí ze školek a škol, jsou všechny zdarma. A to díky projektu Slaďování rodiny a práce - šance pro Čelákovice, který podpořil Evropský sociální fond.

S myšlenkou vyzvedávat děti ze školek a škol přišly zdejší maminky, které v centru pracují. Jak říká Monika Žatečková, inspirovala je vlastní zkušenost. „Vzniklo to z té osobní potřeby nás a našich přátel,“ potvrzuje.

Kolem půl šesté si pro děti začínají chodit rodiče, první maminka dorazila. „U mladší dcery tu službu využívám téměř každý den, u syna to bylo jednou dvakrát týdně,“ pochvaluje si.

Přišla i maminka Klárky, lékařka, která má vždy jednou v týdnu odpolední ordinaci. „Já si to nedokážu bez té služby představit. Máme zkrátka pracovní dobu delší, než je školka, školní družina,“ říká.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme