V centru Hradce Králové si lidé budou moci vyzkoušet masáž srdce

Dnešek je Evropským dnem záchrany života. Na hradeckém Baťkově náměstí se od 10 do 16 hodin koná osvětová akce, která má připomenout, jaké jsou příznaky srdeční zástavy a význam dvou jednoduchých kroků nezbytných pro záchranu lidského života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první pomoc | Foto: Lucie Zemanová

Prvním krokem je přivolání záchranné služby zatelefonováním na linku 155 a hned potom okamžité zahájení srdeční masáže - tedy stlačování hrudníku dlaněmi položenými jednu přes druhou.

Při zástavě srdce člověk náhle ztratí vědomí a obvykle upadne na zem. Většina lidí ani po zástavě srdce nepřestane dýchat úplně, ale ještě několik minut se lapavě nadechuje, jako kapr. V té chvíli bychom postiženému měli ihned přivolat pomoc na lince 155 a hned poté začít s masáží srdce.

Je prokázané, že stlačovat hrudník do dostatečné hloubky, tedy zhruba pěti šesti centimetrů, zvládnou děti od 13 let a přivolat pomoc dokážou spolehlivě už žáci první třídy. Operátoři linky 155 jsou navíc proškoleni a volajícímu přesně poradí, co má dělat do doby, než přijede záchranka.

Lidé se ale často bojí vlastního selhání nebo toho, že by mohli postiženému spíše uškodit. Přitom podle studií má člověk se zástavou srdce, kterému poskytneme laickou resuscitaci, třikrát větší šance na přežití než bez resuscitace. Srdeční masáží u člověka se zástavou srdce podle záchranářů nemůžeme nic pokazit, můžeme ‚jen‘ zachránit život.

Úplně nejčastěji se srdce zastavuje při infarktu srdečního svalu a zastaví se obvykle neočekávaně, bez varování a často u jinak zdravého člověka. Kvůli špatnému životnímu stylu, stresu, kouření a dalším rizikovým faktorům se srdeční zástava objevuje čím dál častěji u mladých lidí včetně vrcholových sportovců.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme