V České Lípě může i očipovaný pes namísto u majitele skončit v útulku

Už rok musí mít každý pes v České Lípě pod kůží čip. Díky němu je možné rychle najít jeho majitele, pokud se zvíře ztratí. Přesto v českolipském útulku končí i psi, kteří čip mají. Povinné čipování navíc městu nepřineslo očekávané úspory. Třetina majitelů zvířat totiž nařízení neuposlechla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes z útulku

Pes z útulku | Foto: Kristýna Kuncová

Už přes rok musí mít každý pes v České Lípě pod kůží malý čip. Ten slouží k určení majitele, když se zvíře zatoulá. Pejskaři to vidí jako výhodu. Čip se dá přenést i z jiného města.

„Klasická známka se může ztratit. Já jsem bydlel na místě, kde museli být psi čipovaní už předtím. Psal jsem na radnici, jestli čip psů, kteří byli čipovaní jinde, bude platit i tady. Ujistili mě, že to je v pohodě a jakmile jsou čipovaní, tak se nic neděje. K tomu čipu majitel dostává certifikát, že ten čip je na moje jméno i adresu,“ popisuje jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čipování psů v České Lípě informoval reportér Tomáš Mařas

Podle Kristýny Brožové z českolipské radnice zavedlo město čipování , aby usnadnilo práci strážníkům a ušetřilo peníze za odvoz a pobyt psů v útulku. To ale zatím moc nefunguje.

„Mají jednodušší práci v tom, že dokážou rychle zjistit, jestli ten pes někomu patří, a případně toho psa okamžitě tomu majiteli vrátit. Vyhláška, která platí už rok, nepřinesla výraznější úspory, protože se do útulku podařilo odvést jen o 32 psů méně než v roce 201," říká Brožová.

Čtečka čipů by měla na odchycených psech najít čip a bez problémů určit majitele. V České Lípě to zas tak dobře nefunguje. Kvůli nekvalitní čtečce se stává, že očipovaný pes, který se zaběhne, neskončí u majitele, ale dostane se do psího útulku. Potvrzuje to Antonín Doležal, zástupce ředitele českolipské městské policie.

„Je problém s tím, že občas ten čip nenačte. Strážník musí s tou čtečkou vlastně dohledat ten čip na velmi krátkou vzdálenost. Na místě, kam se čip umisťuje, musí projet skoro na dotek, ale i tak se občas stane, že prostě čip nenačte. Staly se nám případy, že jsme odvezli psa do útulku, a ten pes byl čipován. Čtečka zkrátka nezaregistruje, že pes má čip."

Dosud nemá v České Lípě čip více než třetina evidovaných psů. Kristýna Brožová varuje, že jejich majitelé riskují pokutu: „Městský úřad upozorňuje majitele, kteří nenechali do dnešního dne očipovat nebo otetovat psa, že s nimi bude vedeno přestupkové řízení a v rámci něj hrozí majitelům pokuta až do výše padesáti tisíc korun."

Antonín Doležal ale nevěří, že hrozba pokutou zafunguje. „Každý tvrdší postih nebo hrozba sankce vede k tomu, že většina lidí se přizpůsobí platným normám. Nemyslím si, že to ovlivní lidi, kteří neměli třeba zaplacen poplatek za psa a neměli ho ani přihlášeného. Tam asi budou dál riskovat a řeknou si, že když na nás městská policie přijde, zaplatíme pokutu,“ tvrdí.

Od ledna se městští strážníci v České Lípě zaměřili na kontroly pejskařů. Do několika měsíců budou také prostřednictvím čipu kontrolovat, jestli majitel psa má zaplacený poplatek.

Čipování psů se zavedli také v Hrádku nad Nisou na Liberecku. V Ústeckém kraji musí mít psi povinně čip v Ústí nad Labem a v Děčíně.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme