V Českém Těšíně dokončili likvidaci nehody, kvůli které hrozila ekologická katastrofa

Českotěšínská vodní nádrž Hrabina je mimo ohrožení. Havarovaný polský kamion, ze kterého do půdy vyteklo lepidlo, po deseti hodinách definitivně zajistili hasiči a specialisté. Nehrozí tak žádné následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z kamionu po nehodě vyteklo lepidlo. Hrozilo, že kontaminuje zemní vodu, popřípadě vodu v nádrži Hrabinka vzdálené 200 metrů. | Zdroj: ČTK

Václav Chvastek měl celou havárii prakticky pod okny. Dlouho nechápal, proč se auta zastavila. Houkání sirén a zvědavost ho nakonec vyhnaly ven:

„Až jsem potom vyšel, říkám, ješišmaně, celé zábradlí potrhané. On tam smetl všecko, co mohl. Jsme si říkali, že tam nemohl přežít v té kabině, že to bylo rozmačkané. A potom jsme se dozvěděli, že vlastně tam řidič nebyl a že ten kamion jel sám.“

Z prudkého kopce se kamion řítil dolů jako neřízená střela. „Je div, že se nic nestalo. Kdyby jel do protisměru, tady je dost hustý provoz, takže by byl masakr,“ dodal Chvástek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nehodě a její likvidaci zjišťoval redaktor ČRo Stanislav Janalík.

Polský řidič měl prý potíže s brzdami a zastavil se, aby vozidlo zkontroloval. Několikatunový kolos se ale i přes zataženou ruční brzdu dal sám do pohybu.

„Najednou se auto rozjelo, ale jak vidíte, tak se mi ho nepodařilo zastavit. Odřel jsem si kolena, když jsem do něj marně zkoušel naskočit. Ještě že nikoho nestáhl s sebou a že nikdo nezemřel,“ uvedl pak řidič.

Kamion hasiči vyprostili až pozdě v noci. Ještě dnes navíc specialisté ze svahu odstraňovali zbytky lepidla. Nebezpečí ekologické havárie je v tuto chvíli zažehnáno, jak potvrdil českotěšínský vodohospodář Daniel Křenek.

„Ohrožení vod už v podstatě je nepravděpodobné, dneska bude probíhat přejímka provedených prací, takže lokalita je v podstatě z hlediska vod úplně zajištěná,“ vysvětlil odborník.

Nehodu nyní vyšetřuje policie. Město navíc čeká na vyjádření soudního znalce, který má zodpovědět, jestli byl polský kamion technicky způsobilý. Po vyčíslení škody bude radnice po dopravci vymáhat náhradu za zničený majetek.

Stanislav Janalík, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme