V Českém Těšíně začíná festival Kino na hranici. Koná se už po patnácté

Český Těšín i polský Cieszin se stanou městem filmu. Na obou březích řeky Olše totiž začíná 15. ročník festivalu Kino na hranici, který během šesti dnů představí to nejlepší, co vloni natočili filmaři Visegrádské čtyřky. Kromě novinek láká festival také na retrospektivu, žánrové cykly, koncerty nebo promítání v netradičních prostorách. Jedním z nich je třeba i klasické divadlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Kino na hranici v Českém a polském Těšíně

Festival Kino na hranici v Českém a polském Těšíně | Foto: Krystyna Berki

V Divadle Adama Mickiewicze se rozhrnuje opona. Ale místo toho, aby se na jevišti objevily kulisy, zjevují se reproduktory. Divadlo se totiž právě mění na originální kino.

„To divadlo má svou zvláštní atmosféru. A to z toho důvodu, že je to více než sto let stará budova, která se opravdu blyští tím sametem, je tady zlato, diváci se mohou posadit i do lóží,“ líčí Gabriela Cichá z organizačního týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu Kino na hranici informovala reportérka Kateřina Daňková

Na jevišti už za pár hodin odstartuje 15. ročník Kina na hranici. „Mám velkou radost, že otevíráme festival filmem Ve stínu,“ říká hlavní dramaturg přehlídky Maciej Gil s tím, že projekce oceňovaného filmu za řekou Olší bude zároveň jeho polskou premiérou. Navíc ji ozdobí i účast samotného režiséra.

„Přijede pan David Ondříček. Chystáme totiž celkem čtyři autorské retrospektivy a jedna z nich je věnovaná právě filmům Miroslava a Davida Ondříčka. Vedle toho chystáme retrospektivu slovenského klasika Petera Solana nebo Jerzyho Stuhra z Polska. No a speciální přehlídka bude na počest polského Filmového studia Kalejdoskop, které slaví 25 let,“ vypočítává Gil.

Vedle tradičních retrospektiv ale čeká na filmové fanoušky také 50 atraktivních novinek, které vznikly v zemích Visegrádské čtyřky v uplynulém roce. Z těch českých to bude třeba ještě Odpad, město, smrt, Polski film, Až do města Aš nebo dokument Láska v hrobě. Chybět ale nemohou ani oblíbené tématické cykly.

„Letos to bude cyklus Řeka jako pocta řece Olši, která oba Těšíny spojuje v jedno město. Druhý bude patřit muzikálům a hudebním filmům, které jsou časté hlavně u vás v Česku nebo na Slovensku, v Polsku zase taková tradice není. No a další cyklus bude o hranicích, hlavně těch mezi Izraelem a Palestinou,“ popisuje Gil.

David Ondříček, režisér | Foto: Vladimír Kroc

Festival tak znovu překročí svůj stín a divákům z Česka, Polska a Slovenska nabídne 102 pečlivě vybraných filmů. Promítat se budou v těšínském divadle Adama Mickiewicze, kině Piast a na české straně města v kině Central.

Ve výčtu ale letos chybí břeh řeky Olše, kde probíhalo populární přeshraniční promítání pod širým nebem. „V loňském roce nám skončila evropská dotace, museli jsme hledat řešení, jak se s touto finanční krizí poprat,“ vysvětluje ředitelka festivalu Jolanta Dygo a dodává:

„Myslím, že se nám to povedlo, že diváci nic nepocítí. Museli jsme rezignovat na promítání přes řeku, které bylo opravdu nákladné. Ale bude se promítat na Zámeckém vrchu, takže venkovní promítání stále zůstává.“

A koho by filmový maratón přece jen omrzel, může si vychutnat ještě několik výstav nebo večerních koncertů. Už dnes večer to bude například kapela Toxique.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme