V Českém Těšíně zopakují volby, záruka regulérnosti však chybí

Lidé v Českém Těšíně mají obavy, že i při opakovaném hlasování do zastupitelstva dojde ke kupování hlasů voličů. Obyvatelé města půjdou už zítra znovu k volebním urnám. Soud výsledky podzimních voleb zrušil právě kvůli masivnímu kupčení s hlasy ve prospěch jedné z volebních stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radnice v Českém Těšíně

radnice v Českém Těšíně | Foto: Český Těšín info

Do města míří specialisté z protikorupčního sdružení Transparency International. Budou sledovat sobotní opakované volby.

Na čistý průběh voleb budou v ulicích Českého Těšína dohlížet policisté, a to jak uniformované hlídky, tak i kriminalisté v civilu.

Ve městě teď finišuje boj o to, kdo ji ovládne a lidé mají strach, že volby znovu ovlivní kupčení s hlasy. Své o tom ví i žena, která se rozhodla promluvit na mikrofon jen pod příslibem anonymity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové z Českého Těšína

Nedávno jí dcera oznámila, že se o víkendu půjde bavit do klubů. Kamarádi prý dostali peníze za volební hlas.

„Dozvěděla jsem se to od svojí dcery, která se velmi těší na sobotu, protože její kamarádi v sobotu dostanou peníze za odevzdané hlasy a udělají si velký mejdan,“ uvedla žena.

„Neřekne mi, kdo jim ty peníze dal, ani za jakou stranu,“ pokračuje.

„Ti mladí lidé opravdu nemají rozum a vidí jen ty peníze,“ soudí matka. Peníze podle ní dostane kolem 10 až 15 mladých lidí z okolí její dcery.

„Opakované volby jsou asi úplně zbytečné, jelikož kupčení s hlasy pokračuje dále. Pouze byla zvýšena sazba za jednotlivý hlas z 500 na 1000 korun,“ dodává žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karvinská policejní komisařka Zlatuše Viačková Radiožurnálu potvrdila, že už vše začali prověřovat a vyslýchat svědky

Kriminalisté už prověřují první konkrétní případ kupčení s hlasy. Karvinská policejní komisařka Zlatuše Viačková Radiožurnálu potvrdila, že už vše začali prověřovat a vyslýchat svědky:

„My jsme přijali telefonické anonymní oznámení, kdy nám ženský hlas oznámil, že na ulici Hlavní v Českém Těšíně v jedné z prodejen jí bylo nabídnuto odkoupení jednoho čistého volebního lístku. Žena řekla, že asi za 300 korun. Policie se bude to bude snažit prověřit v prodejnách přímo v této ulici, zda tam k něčemu takovému docházelo.“

‚Těžší dokazování‘

V kanceláři advokáta Marka Ježka prakticky denně někdo z místních nahlásí podobný případ.

Právník podal žalobu ohledně výsledků podzimních voleb právě kvůli kupčení s hlasy a uspěl. Získat důkazy o tom, že se teď děje to samé, bude podle něj těžší

„Nákupčí dělali seznamy osob, které tehdy využily té možnosti hlasovat za peníze. To je právě to nebezpečí, které v tom vidím. Teď už není třeba to veřejné oslovování lidí, ale stačí se obrátit na ty, kteří už to využili.“

„Momentálně jsou informace o tom, že se pokračuje v tom jednání,“ říká advokát Ježek.

SOS odmítá, že by hlasy kupovalo

Soud na podzim volby zrušil právě kvůli masivnímu kupčení s hlasy ve prospěch uskupení SOS pro Český Těšín. Lídr Marián Kuš odmítá, že by něco takového dělal v minulosti i nyní:

„Já o ničem takovém nevím. Já mám naprosto čisté svědomí.“

hlasovací lístky (ilustr. foto) | Foto: Marián Vojtek

Radiožurnálu potvrdil, že na svědky kteří o kupčení mluvili před soudem podává trestní oznámení.

„Na jednoho z těchto svědků jsem podal trestní oznámení křivé výpovědi. Zvažujeme ještě další trestní oznámení na jiné svědky,“ dodává Kuš.

Lidé, které v Českém Těšíně potkávám, reagují na kupčení s hlasy rozdílně. Někteří jsou naštvaní, jiným to nevadí.

„Ať mi dají 5000, taky prodám jeden. Jdu do práce z práce tak unavená, za pár korun pracuju,“ uvádí jedna oslovená.

„Jistě, že se mi to nelíbí. Pro ty, co nepracují a co se flákají, je to hodně peněz,“ myslí si jiná.

„Když se dělají reklamní akce – tam dávají guláš, tam dávají to... někdo si holt kupuje hlasy,“ reaguje další.

Ohrožené hospodaření města

Českému Těšínu hrozí, že i po opakovaných volbách nemusí mít fungující zastupitelstvo a že výsledky znovu bude řešit soud.

Skutečnost, že se by se obyvatelé fungujícího zastupitelstva hned tak nedočkali, znepokojuje starostu města Víta Slováčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Českého Těšína Vít Slováček sděluje Radiožurnálu své obavy o chod řady organizací ve městě

Upozorňuje, že takový scénář by ochromil chod řady nestátních organizací. Město hospodaří v rozpočtovém provizoriu a sportovním oddílům nebo sociálním institucím nemůže dávat potřebné dotace.

„Tím, že se otevírá nejasná budoucnost o právoplatnosti voleb, tyto organizace mají velký problém. Například pro ty nejvýznamnější jako Slezská diakonie, Charita, Slezská humanita, Český červený kříž, jejichž dotace se pohybují v řádu až milionů, je to podstatný výpadek,“ varuje Slováček.

Andrea Brtníková, Kateřina Křenová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme