V českokrumlovském masopustním průvodu půjde i splachovací záchod

Objevy a vynálezy budou tématem karnevalového průvodu v Českém Krumlově, jímž dnes vyvrcholí pětidenní oslava masopustu. Ten krumlovský je mimořádný tím, že propojuje lidovou tradici s městskou podobou této slavnosti, která připomíná benátský karneval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopustní průvod na českokrumlovském náměstí | Foto: Ivan Studený

Dominantou krumlovského masopustu je každoroční lidnatý průvod masek. Ty už od loňského léta vznikají v tamní Základní umělecké škole. Její výtvarný obor je každoročně motorem a inspirátorem masopustního průvodu.

Tentokrát děti zpracovávaly objevy a vynálezy; to byl důvod prozkoumat osobnosti, jako je třeba Leonardo da Vinci nebo Kryštof Kolumbus. Diváci se mohou těšit i na takové objevy, jako je splachovací záchod, bicykl, větrný mlýn, žárovka, přesýpací a kukačkové hodiny, sirky nebo celá sluneční soustava.

Do výroby masek se zapojuje i Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České a další výtvarně nadaní nadšenci, takže českokrumlovský masopustní průvod bude asi stočlenný.

Krásné masky a originální kostýmy z předchozích ročníků neskončily v koši nebo někde na půdě: S vynálezci proto půjdou v průvodu také zlatí Egypťané, Benátčané, postavy a zvířata ze Šumavy i domorodci z Afriky.

Průvod masek vychází v 16 hodin od Základní umělecké školy a zamíří mimo jiné na náměstí Svornosti, na Latrán nebo na 1. zámecké nádvoří.

Pavla Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme