V Česku se přemnožily štěnice, nahrává tomu i časté cestování

V České republice se přemnožily štěnice. Problémy hlásí hlavně velká města, kde počty tohoto nepříjemného hmyzu rok od roku strmě stoupají. Podle odborníků nahrává vzrůstajícímu počtu cizopasníků hlavně moderní způsob života s častým cestováním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěnice

Štěnice | Foto: European Science Foundation

Specializované dezinsekční firmy mají v poslední době někdy až desetkrát víc výjezdů kvůli štěnicím, než jak tomu bývalo v minulosti. Zasahují převážně v hotelech a ubytovnách, ale výjimkou nejsou ani byty.

„Má něco přes čtyři milimetry, je to takový brouček tmavě hnědě až červeně zbarvený a on potom, pokud se vyskytne ve větším množství, tak většinou při rozsvícení velmi rychle běží se schovat za pošití a za záhyby v křeslech nebo nějakých lehátkách,“ popisuje zkušenosti se štěnicemi majitel dezinsekční firmy z Hodonínska Jaroslav Krásný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Štěpánka Kadlečková

Podle něj začíná být s hubením cizopasníka v poslední době problém, protože štěnice je vůči používaným přípravkům poměrně dost odolná.

Pokud člověka štěnice pokouše, zpravidla se objeví v okolí štípance vyrážka, která silně svědí.

Obecně vžitá představa, že hmyz přežívá jen v místech, kde je nepořádek a špína, podle hygieniků neplatí. „Štěnice ke svému životu špínu vůbec nepotřebuje, štěnice potřebuje lidskou krev,“ vysvětluje hygienik Oldřich Šebesta.

Lidé si prý obyčejně přivezou štěnici z ubytovny. Hmyz v noci vyleze, saje a pak zaleze třeba do kufru, stojí-li zavazadlo blízko postele. Člověk si pak štěnici v kufru přiveze domů.

„Rozšíření štěnic je vlastně dneska paradoxně záležitostí vyspělých států, nikoliv zaostalých. Je to dáno změnou způsobu života lidí, to znamená velkými přesuny – lidé jezdí na dovolené, lidé jezdí za prací, sezónní dělníci se přesouvají na ubytovnách. Těmito přesuny dochází k neustálému zavlékání těch štěnic z jednoho místa na druhé,“ říká Šebesta.

Za hubení štěnic si specializované firmy účtují zhruba dva tisíce korun, záleží však na místě. Většinou je nutné zásah zopakovat.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme