V Česku se připravuje průlomový protialkoholní a protikuřácký zákon

Ministerstvo zdravotnictví chce vykázat kuřáky z hospod. Připravuje nový zákon, který má ochránit děti a mladistvé před návykovými látkami a alkoholem. Ten by měl například zmizet ze stánků na sportovištích a koupalištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

Zapálit by si mohl host v restauraci maximálně v předzahrádkách. Návrh zákona vítají nekuřáci, ze židle ale zvedá řadu provozovatelů hospod.

„Restaurace je rozdělená na kuřáckou a nekuřáckou část, každý má svobodnou vůli vybrat si, kam chce jít. Záleží na každém, jestli si sedne k té nebo tamté skupince. Ať si i každý provozovatel vybere, co chce. Já jsem pro to, aby se tu kouřilo, protože tady je spousta kuřáků – a dneska každý zákazník dobrý, žejo,“ zlobí se třeba Miroslav Křesťan z Havlíčkobrodska.

Omezení se bude týkat také stánkového prodeje na sportovištích. Podle Anety Fišarové, která pracuje v restauraci s tenisovým kurtem ve Velké Losenici, se ale sportující stejně po tvrdém alkoholu neptají.

„Většinou chtějí jen pivo, protože na tvrdší alkohol v teple stejně nikdo nemá chuť, ten v létě na odbyt nejde. Na osvěžení chtějí lidé pivo, ovocné pivo, ale hlavně vody a ředěné džusy.“

Zákon by měl po všech legislativních úpravách začít platit od Nového roku.

Tereza Jelínková, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme