V Česku se připravuje průlomový protialkoholní a protikuřácký zákon

Ministerstvo zdravotnictví chce vykázat kuřáky z hospod. Připravuje nový zákon, který má ochránit děti a mladistvé před návykovými látkami a alkoholem. Ten by měl například zmizet ze stánků na sportovištích a koupalištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

Zapálit by si mohl host v restauraci maximálně v předzahrádkách. Návrh zákona vítají nekuřáci, ze židle ale zvedá řadu provozovatelů hospod.

„Restaurace je rozdělená na kuřáckou a nekuřáckou část, každý má svobodnou vůli vybrat si, kam chce jít. Záleží na každém, jestli si sedne k té nebo tamté skupince. Ať si i každý provozovatel vybere, co chce. Já jsem pro to, aby se tu kouřilo, protože tady je spousta kuřáků – a dneska každý zákazník dobrý, žejo,“ zlobí se třeba Miroslav Křesťan z Havlíčkobrodska.

Omezení se bude týkat také stánkového prodeje na sportovištích. Podle Anety Fišarové, která pracuje v restauraci s tenisovým kurtem ve Velké Losenici, se ale sportující stejně po tvrdém alkoholu neptají.

„Většinou chtějí jen pivo, protože na tvrdší alkohol v teple stejně nikdo nemá chuť, ten v létě na odbyt nejde. Na osvěžení chtějí lidé pivo, ovocné pivo, ale hlavně vody a ředěné džusy.“

Zákon by měl po všech legislativních úpravách začít platit od Nového roku.

Tereza Jelínková, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme