V Česku se uskuteční MS ve sportovní kynologii. Poprvé v historii

Roudnický areál Pod Lipou ovládnou až do neděle psi. Zítra tam slavnostně začne mistrovství světa ve sportovní kynologii. Nejvýznamnější akce svého druhu se u nás koná vůbec poprvé. O mistrovské tituly bude bojovat 133 psů ze 37 států včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Desenský se psí smečkou | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, ArtemisCz

„Dneska už jezdí i země, jako je Tchaj-wan, Hongkong, Malajsie, Korea a Čína, je tam celá Evropa, ale i Rusko a Ukrajina, které dřív nejezdily. A letos se poprvé zúčastňuje Velká Británie,“ předesílá za roudnické pořadatele Václav Kejř.

Psi budou soutěžit ve stopování, poslušnosti a obraně. Po lidské stopě půjdou na pozemcích u Straškova a Chvalína.

„Zemědělci nám vycházejí vstříc, na ty stopy potřebujeme 400 - 500 hektarů zemědělské půdy, která je stejně upravená, musí to být pro všechny závodníky stejné.“

Jak jsou poslušní na povely psovodů, předvedou psi už v roudnickém areálu Pod Lipou, tedy před zraky porotců i diváků.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku se vůbec poprvé v historii uskuteční MS ve sportovní kynologii, podrobnosti zjišťoval Miroslav Zimmer

„Vyžaduje se perfektní přesné rychlé provádění, a dokonce dnes posuzují rozhodčí i to, jestli pes provádí cviky s radostí, tzv. pozitivním výcvikem, anebo pod tlakem, kdy je to násilně cvičeno.“

Třetí kategorií je obrana včetně průzkumu terénu. Dřív byl terénem les, teď - aby z toho měli zážitek i diváci - je jím stadión.

„Pes musí oběhnout šest umělých zástěn, za tou poslední je ukryt figurant, kterého musí označit štěkotem. Pak pokus o útěk figuranta, pes ho musí nekompromisně zadržet.
A potom kontrolní výkon, kdy pes běží přes celé hřiště za figurantem, který mu hrozí, a pes musí zasáhnout. Zdůrazňuji - tvrdě a nekompromisně, ale na druhou stranu, ti psi jsou skutečně sportovní,“ říká Kejř.

„Když figurant při tréninku sundá rukáv, tak mu pes neublíží. Naopak, nosí mu ten rukáv v tlamě a nutí ho, aby si ho navlékl a znovu s ním bojoval. Naši psi nejsou z těch, kteří by se objevovali v černých kronikách při pokousání dětí, lidí a podobně,“ zdůrazňuje Václav Kejř.

Pokud jste na výkony čtyřnohých borců ze světové špičky zvědaví, můžete je v akci vidět od čtvrtka vždy od sedmé do 17. hodiny, v neděli pak od 8 do 15 hodin.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme