V Českých Budějovicích se změní pravidla pro hrací automaty

Od 1. prosince by se pravidla fungování heren a barů s výherními hracími automaty na území města České Budějovice měla změnit. Radnice je nechce úplně vymýtit, ale uchránit provozovatele i obyvatele města některých problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automaty

Výherní automaty

Na území města je v celkem 130 provozovnách 650 výherních hracích automatů. Radnice se více či méně snaží jejich provoz regulovat.

Zatímco například Český Krumlov postupoval v tomto ohledu razantně, České Budějovice chtějí počet provozoven zatím zachovat, ovšem za určitých podmínek, jak řekl primátor Juraj Thoma: "Provozovatelé heren a majitelé objektů dobrovolně odstraní všechny vnější reklamy a upozornění na hazardní hry a venkovní jackpoty umístí dovnitř. Reklama by neměla ovlivňovat mladistvé a neprovokovat kolemjdoucí. Provozovatelé heren současně odstraní všechny vnější reklamy na podávání alkoholických nápojů zdarma. Také chceme, aby provozovny s výherními hracími přístroji měly svůj interní kamerový systém. Dohodli jsme i na tom, že po půlnoci budou všechny provozovny trvale zavřeny a vstup do nich bude možný jen na vyžádání."

Podobný systém má například d Ústí nad Labem nebo Prachatice. Tam, kde se totiž hazard zakazuje úplně, přechází do ilegality nebo hráči přejdou na internet a podobně. Způsob, jakým k problému přistupují České Budějovice schvaluje i Sdružení UNASO, tedy Unie asociací provozovatelů zábavního průmyslu.

Prezident sdružení Zdeněk Barták po jednání s primátorem Českých Budějovic uvedl: "Přístup představitelů Českých Budějovic vítáme a velmi si ho vážíme. Došlo k tomu, že město dokáže problémy definovat, v mnoha městech žádné konkrétní problémy na stůl položeny nebyly. Provozovatelé si uvědomují, že problémy existují a pokud se definují, tak je dokáží odstranit. Není to úplně jednoduché, ale provozovatelé to rádi splní. Nakonec může dojít k tomu, že obě strany budou spokojené."

Město České Budějovice za letošních prvních devět měsíců získalo z výherních hracích automatů do rozpočtu téměř 27 milionů korun.

Ze zmíněných 650 automatů je ale u více než poloviny zažádáno o změnu na videoterminály, které povoluje ministerstvo financí a provozovatelé z nich také odvádějí daně pouze státu a města z nich nedostanou ani korunu.

Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme