V Charvátské Nové Vsi na Břeclavsku těží ropu i zemní plyn. Vrty jedou 24 hodin denně

Je tomu už 100 let, co se na území tehdejšího Československa začala těžit ropa. Na jihu Moravy se dodnes nacházejí významná ložiska, která mají stále co nabídnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy, ilustrační obrázek

Těžba ropy, ilustrační obrázek | Foto: Comstock Images

Z několikasetmetrových hloubek se ropa dostává na povrch pomocí potrubí. V těžebním středisku Lama gas & oil v břeclavské Charvátské Nové Vsi jí vytěží asi 50 kubíků denně.

„Máme tady pět vrtných sond, z jedné těžíme ropu, z ostatních zemní plyn. Jižní Morava je výjimečná tím, že tady jsou takzvané matečné horniny, které daly prapůvod vzniku uhlovodíků, buď ropě jako kapalné fázi, nebo zemnímu plynu jako plynné,“ říká ředitel společnosti Zdeněk Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Charvátské Nové Vsi na jižní Moravě se vydala Štěpánka Kadlečková

„Původně tady byla vrtná souprava, která hloubí do předpokládané hloubky asi 1600 metrů. Ropa a zemní plyn vzniká za určitých podmínek - tomu se říká takzvaná ropná oka, což je v hloubkách přes 4000 metrů za nepřístupu vzduchu, kdy se organická hmota mění na ropu a zemní plyn,“ dodává.

Ropu potom autocisterny odváží do velkých sběrných středisek, odkud po železnici putuje do rafinerií, kde se destiluje a krakuje. Teprve až poté vzniká benzín a motorová nafta. S ropou se v Charvátské Nové Vsi těží i zemní plyn, jeho typický zápach je tu cítit všude.

„Jsou to merkaptany, protože zemní plyn je bez zápachu a hrozilo by nebezpečí nekontrolovatelného úniku v domácnostech, proto plyn u nás dostává zápach, do plynovodu je bezpečně transportován,“ dodává Zdeněk Svoboda.

Ropa se na území Československa těží už sto let. Nová ložiska se stále hledají

Číst článek

Ve velíně společnosti se sbírají data z ostatních středisek. Obsluha je schopná vlastní těžbu regulovat a pomocí bezpečnostních prvků i okamžitě zastavit.

Středisko funguje 24 hodin denně, 365 dní v roce. Jenom za minulý rok vyprodukovalo asi 44 milionů kubíků zemního plynu. I přesto všechny tři těžební společnosti působící v Česku pokryjí svou těžbou jen asi 3 procenta tuzemské spotřeby.


Charvátská Nová Ves

Simona Bartošová, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme