V Chebu otevírají hřbitov pro německé vojáky

Lidový spolek pro péči o německé válečné hroby dokončil společně s příhraničním Chebem pohřebiště pro vojáky padlé v druhé světové válce. Za zhruba 40 miliónů korun byl také upraven civilní hřbitov a kaple. Dnes bude slavnostně otevřen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cheb

Cheb | Foto: mestocheb.cz

Na ploše budou uloženy ostatky až sedmi tisíc sedmi set vojáků. Proti pohřebišti ale mnozí protestují. Záměr vybudovat v Chebu válečný hřbitov německých vojáků se objevil už v 90. letech minulého století.

Tehdy ho ale chebští zastupitelé odmítli. Nová nabídka v roce 2006 pak nakonec vedla o dva roky později k dohodě o vzniku pohřebiště. Chebský starosta Jan Svoboda považuje zřízení pohřebiště wehrmachtu v Chebu za pokus o smíření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chebském pohřebišti pro vojáky padlé v 2. světové válce informovala na Rádiu Česko redaktorka Andrea Štromajerová.

Podle něj by ostatky mrtvých vojáků po pětašedesáti letech by konečně mohli najít klid. V současné době je zde pohřbeno pět a půl tisíce vojáků, z toho necelé tři tisíce nepovedly identifikovat.

Odpůrci pohřebiště

Jak na Rádiu Česko přiblížila redaktorka regionálního vysílání ČRo Andrea Štromajerová, s uložením ostatků německých vojáků nesouhlasí pamětníci 2. světové války ani některé protifašistické spolky.

„Ty uvádějí, že padlí vojáci by měli zůstat na místech, kde opravdu padli, anebo si německá strana měla své mrtvé odvézt do své země a uctít jejich památku tím, že je pohřbí ve své vlasti,“ uvedla redaktorka.

Českou republiku ale k uložení ostatků padlých vojáků zavazují mezinárodní smlouvy. Z velké většiny se jedná o příslušníky německé branné moci, kteří zahynuli v květnových dnech r. 1945 a byli pochováni na nejrůznějších, většinou nedůstojných místech, po celé České republice.

„Hroby v drtivé většině nebyly označeny, a protože toto je jedna z podmínek mezinárodních smluv, tak jejich pohřbení pod označením je vlastně ten důvod, proč mají být pochováni někde jinde než dosud,“ vysvětlila redaktorka.

Připomněla, že německé válečné hřbitovy zatím jsou například v Karlových Varech nebo v Mariánských Lázních. Spolek pro péči o válečné hroby už ale v České republice zřídil 11 válečných hřbitovů, ve kterých je pohřbeno zhruba 26 tisíc německých vojáků.

Andrea Strohmaierová, Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme