V Chebu si 2. místa v anketě Historické město 2012 cení. Ale pomýšlejí i na titul

Západočeský Cheb skončil druhý v prestižní anketě Historické město České republiky za rok 2012. Výsledky vyhlásilo v závěru minulého týdne ministerstvo pro místní rozvoj. Titul získala Jilemnice za úspěchy v obnově městské památkové rezervace. A přestože Cheb letos opět nevyhrál, svého umístění si Chebané velice cení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cheb, Náměstí Jiřího z Poděbrad

Cheb, Náměstí Jiřího z Poděbrad | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Giorgio Gonnella

Na kýžený titul Historické město roku západočeský Cheb nedosáhl ani na druhý pokus. Starosta Pavel Vanoušek je nicméně se stříbrnou pozicí spokojen. Protože jak s nadsázkou říká, Cheb se letos mezi konkurencí neztratil.

„Vcelku bych řekl, že jsem byl připraven na to, že bych unesl i to, kdybychom vyhráli. Ale my se o město z tohoto hlediska nestaráme proto, abychom vyhrávali soutěž, ale aby bylo postaráno o památky, aby tu bylo kulturní dění pro občany i návštěvníky města,“ poznamenává starosta města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce představitelů Chebu na druhé místo v anketě Historické město ČR zjišťoval redaktor Zdeněk Trnka

Odborná porota si na Chebu cení množství kulturních a společenských akcí souvisejících s historií města. Mezi poslední úspěchy nadace Historický Cheb patří kupříkladu oprava věží chrámu svatého Mikuláše nebo rekonstrukce starého altánu na Zlatém vrchu.

„Nadační fond Historický Cheb byl vlastně pro tyto účely zřízen a jeho hlavním cílem je obnova starých památek, objektů, které mají v historii města Chebu nějakou dominantní funkci,“ vysvětluje místostarosta Michal Pospíšil.

Cheb ovšem hledí i do historie zcela nedávné. A v místech někdejší železné opony před časem postavil pomník všech politických obětí, které tam zahynuly. Dílo vytvořil Antonín Kašpar. Mezi klíčové okamžiky v historii Chebu ale patří i jeho vazby na vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Ten tady byl také zavražděn. A divadelníci čas od času inscenují okamžiky tohoto hrůzného činu.

Opravená vyhlídka s altánem na Zlatém vrchu v Chebu | Foto: Zdeněk Trnka

Mezi historické mezníky Chebu patřil i rok 1989. Bohužel právě změna režimu se do pověsti města nezapsala nejlépe. O nápravu se Chebané pokoušejí. A podle starosty Pavla Vanouška jde o pomyslný běh na dlouhou trať.

„Nechci zastírat to, že pořád ještě tady lze najít i lecjaká negativa, ale myslím si, že celkově se vnímání veřejnosti, pokud jde o město Cheb, zlepšuje,“ míní.

Druhé místo v anketě Historické město roku je pro Cheb velice slušným výsledkem. A město se podle starosty chystá do této soutěže promluvit i příští rok.

“No určitě. Myslím si, že už tušíme, jak na to, abychom se dostali přinejmenším do finále. Ale rádi bychom také jednou vyhráli,“ dodává závěrem.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme