V Chrastavě končí obnova koryta řeky Jeřice po povodních v roce 2010

Předčasné Vánoce mají dnes v Chrastavě na Liberecku. Ve městě, které před více než třemi lety těžce poničila povodeň, končí finančně i technicky náročná obnova poškozeného koryta řeky Jeřice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrastava - nová zvedací lávka | Foto: Ivana Bernáthová

„Někde to je vyčištění koryta, někde to je zeď. Tak, jak byly ty povodňové škody zjištěné," popisuje provedené práce na 3,5kilometrovém úseku Jaroslav Jaroušek, ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe, které obnovu zajišťovalo.

Po povodních provedlo Povodí Labe v desítkách postižených obcí pouze nejnutnější práce. Na opravy pobřežních zdí si ovšem Chrastava musela počkat. "Ty největší stavby se musely připravit projekčně," vysvětluje Jaroušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chrastavě natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

Těch staveb bylo navíc v celém kraji více než 40. Jakmile už ale dělníci stavbu zahájili, šlo to ráz naráz. O pár dní je zdržel pouze jeden kriticky ohrožený druh živočicha: „ Bylo to kvůli mihuli, protože ta tam má místo, kde se množí," říká starosta Chrastavy Michael Canov z hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Koryto Jeřice je teď už zabezpečené, nad ním je nově obnovený secesní most, ve městě jsou opravené ulice a budovy. Ze silnic zničených při povodních před třemi lety už zbývá jen dokončit opravu asfaltek v chrastavských osadách.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme