V Chrastavě mají znovu most, který před dvěma lety strhla povodeň

Obyvatelé Chrastavy na Liberecku se po dvou letech dočkali mostu přes řeku Jeřici. Pro mnohé je srdeční záležitostí nebo také nutností při cestách. Původní secesní most, který v městečku stál více než 100 let, vzala ničivá povodeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus se starostou Michaelem Canovem při otevírání nového chrastavského mostu | Zdroj: ČTK

Repliku mostu slavnostně otevřel prezident Václav Klaus, na kterého při té příležitosti několikrát vystřelil neznámý muž z plastové pistole.

Otevření mostu přijali chrastavští obyvatelé se smíšenými pocity. Nektěří měli radost, u jiných zase převládl smutek při vzpomínce na záplavy, které obec postihly.

Cesta za vybudováním nového mostu nebyla jednoduchá, Liberecký kraj, kterému původní most patřil, chtěl na jeho místě postavit jen lávku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevírání nového mostu v Chrastavě informovala Eva Malá

Tomu se vzepřela chrastavská radnice, která zažádala o převod silnice i mostu na město a z vlastních, státních a dárcovských peněz nakonec repliku financovala. Dohromady šlo o zhruba deset milionů korun.

Nový most ovšem není věrnou kopií toho původního secesního, a to proto, aby se předešlo podobnému neštěstí při případné další povodni. Spodní část je tak vybudována tak, aby byla schopná odolat.

Jan Suchan, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme