V Chropyni probíhají kontroly ovzduší a začne vyšetřování příčin požáru

Situace v Chropyni, kde došlo k obrovskému požáru v podniku na zpracování plastů, se pomalu uklidňuje. Všichni občané jsou zpět ve svých domovech, hasiči hlídali spáleniště celou noc a pod kontrolou ho budou mít ještě několik dní. Poté dojde na vyšetřování příčin tragédie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chropyně. Požár. | Zdroj: ČTK

„Hasiči celou noc dohašovali vodou a pěnou, dnes už jen na několika místech stoupají spíše jen vodní páry, které jsou nepříjemné a viditelné,“ informuje starosta Chropyně Jaroslav Hloušek.

Kvůli přípravám na vyšetřování příčin požáru plastikářské firmy v Chropyni na Kroměřížsku nemohou hasiči manipulovat s troskami budov. Poslední ohniska skrytá pod sutinami tak zalévají vodou a takzvanou těžkou pěnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velitel zásahu hasičů v Chropyni František Javůrek informuje o stavu požářiště

Velitel zásahu František Javůrek potvrzuje, že vše mají pod kontrolou: „Čekáme do 17. hodiny na rozhodnutí vyšetřovatelů Policie České republiky, kteří nám dají další možnosti v provádění zásahu. Hasí se ve třech částech prostředka budovy. Protože je tam spousta sutin, tak se nám voda nedostane přesně tam, kam potřebujeme, nicméně jsme schopni eliminovat to, že z toho nejde takový kouř a okolní prostředí není zamořené.“

Spálených a zdemolovaných je asi 150 metrů objektů, budov, které na sebe vzájemně navazovaly. „Vypadá to velmi depresivně. Někteří říkají, že je to jako při bombardování Varšavy,“ popisuje starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Chropyně Jaroslav Hloušek o aktuální situaci ve Světě o osmé Rádia Česko

Občané z ulic Hrad, Františkov a Drahy, kteří byli evakuováni, byli včera od 17 do 19 hodin vráceni zpátky do svých domovů. V podstatě probíhá běžný život, děti jsou ve školách a lidé v práci. Zdraví lidí už ohroženo není.

Hloušek zároveň ubezpečuje, že stále probíhají kontrolní měření ovzduší. „Krizový štáb zde ponechal ještě do zítřejšího rána laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která nám monitoruje nejen okolí požáru, ale i přilehlé ulice a centrum města na náměstí Svobody. Dohodli jsme se, že budou dělat kontroly i na sídlišti. Je to podchycené a měření vykazují negativní zjištění.“

Zda bude město požadovat po firmě na zpracování plastů finanční odškodnění nebo zda podá trestní oznámení, je podle starosty předčasná úvaha.

„Státní zastupitelství připravuje tým odborníků, kteří budou hledat příčiny této rozsáhlé katastrofy, a na základě výsledků se bude postupovat dál,“ vysvětluje.

Na místě se vystřídalo přes šedesát profesionálů, dobrovolných a podnikových sborů hasičů čtyř krajů. Občané z části města, která byla nejvíce zasažena jedovatým dýmem a spadem, se včera vrátili do svých domovů.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Ivana Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme