V Chropyni stále hoří. Obec preventivně evakuuje obyvatele

Rozsáhlý požár decimuje od jedné hodiny ráno výrobnu plastů v Chropyni na Kroměřížsku. Na místě je až třicet hasičských jednotek z několika krajů. Kvůli nebezpečným zplodinám v ovzduší policie evakuovala tři stovky lidí z ulic František a Hrad. Varováni byli také obyvatelé Břestu, Žalkovic, Bílan, Hulína, Kyselovi a Skaštic. Požár se zatím obešel bez zranění. Hasičům se ho ale nedaří dostat pod kontrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chropyně. Požár. | Zdroj: ČTK

Čtyřpodlažní podnik Remivy na zpracování plastu v Chropyni je celý v plamenech. Statika objektu je zcela narušená. Místo není ani pro záchranáře z jedné strany vůbec přístupné. „Z druhé strany se to snažíme hasit," řekl starosta Chropyně Jaroslav Hloušek. Budovu musejí nechat hasiči ze tří krajů celou shořet a chránit okolní domy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě sleduje redaktor Pavel Sedláček. (12h00)

Ani po několika hodinách ale nemají hasiči objekt pod kontrolou. „Čistírna odpadních vod už nestíhá odčerpávat chemikálie, které používáme při hašení. Abychom zabránili ekologickému znečištění, musíme nyní hasit už jen čistou vodou,“ řekl těsně před devátou hodinou mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Požár navíc vyřadil čerpadlovou stanici a tím i hydrantovou síť. Hasiči musí proto vodu dovážet z nedalekého rybníka.

Zásah mezitím stále komplikuje také nedostatek vody, hydrantová síť je totiž mimo provoz. Hasiči dokonce vyhlásili nejvyšší možný stupeň požárního poplachu. Na místě pomáhá s hašením i vrtulník. „Předpokládáme, že hasební práce mohou zabrat celý dnešní den a mohou se protáhnout také na víkend. Je jasné, že se jedná o mimořádně rozsáhlý požár,“ přiblížil Mitáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě sleduje redaktor Pavel Sedláček. (11h16)

Brzy ráno ještě krizový štáb, který se od vypuknutí požáru sešel několikrát, evakuaci obyvatel nenařídil. „Řešíme měření zplodin v ovzduší, hlavně v lokalitě Hrad a Františkov, kde bychom v případě velkého znečištění řešili eventuální evakuaci obyvatelstva“ přiblížil po šesté hodině ráno Hloušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Chropyně Jaroslav Hloušek a mluvčí hasičů Ivo Mitáček v Ranním Interview Radiožurnálu. (8h50)

„Krizový štáb se sešel i v sedm hodin. Nenařídil evakuaci lidí z Chropyně, ale pouze jí odporučil,“ řekl redaktor Pavel Sedláček. Policie nakonec po poledni lidi z postižených oblastí převezla na internát v nedaleké Kroměříži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Chropyně Jaroslav Hloušek ve Světě osmé. (8h26)

Dvě až tři stovky lidíz ulic František a Hrad policie převezla do tělocvičny tamní základní školy. Cílem evakuace je tedy spíše prevence.

K evakuaci došlo i přesto, že koncentrace zplodin nejsou nijak hrozivé. Evakuace byla spíše preventivní, protože hustý se bude dým ulicemi valit ještě několik hodin. Hasiči předpokládají, že lidé budou mimo domov do večera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě sleduje také redaktor Pavel Sedláček. (8h00)

Zásah mezitím stále komplikuje také nedostatek vody, hydrantová síť je totiž mimo provoz. Mitáček řekl, že na místě proto ráno vyhlásili nejvyšší možný stupeň požárního poplachu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě sleduje redaktorka Věra Hotařová.

K požáru přijel i majitel firmy. Hasičům se podařilo zachránit část dokumentů z kanceláře. Už teď je jisté, že o práci přijde na pětapadesát zaměstnanců podniku. Zdrcený majitel se k celé události vyjádřit nechtěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Chropyně Jaroslav Hloušek v Ranním Radiožurnálu (6h20).

Škody zřejmě půjdou do stovek milionů korun. Příčina se požáru vyšetřuje. „Mezi lidmi v areálu kolují zvěsti, že snad v noci nastal zkrat elektřiny. Ale to je naprosto nepodložená informace, vše může být jinak,“ řekl redaktor Pavel Sedláček, který situaci sleduje na místě.

V Chropyni na Kroměřížsku se hasiči potýkali s rozsáhlým požárem už například také v roce 2005. Tehdy hořela spalovna průmyslových odpadů. Do ovzduší unikly i zplodiny nebezpečných chemikálií.


Chropyně na Kroměřížsku

pir, ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme