V Číměři lidem vadí plánovaná fotovoltaická elektrárna

V Číměři na Jindřichohradecku v pondělí veřejně projednávali návrh nového územního plánu. Vlnu emocí zvedla hlavně plocha u místní částí Číměře Bílé, která je určená pro výstavbu fotovoltaické elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

Celková výměra této plochy dosahuje 15 hektarů. Původně tu počítali jenom s pěti hektary, zvětšení plochy ale posvětilo i ministerstvo životního prostředí. Investor stavby udává, že v současné době nehodlá fotovoltaickou elektrárnou vystavět na celé ploše, ale na pouhých čtyřech hektarech.

Jak ale upozornil obyvatel Bílé, František Sobek, Číměř spadá do dvou přírodních rezervací a elektrárna by tady tedy stát neměla: „Na elektrárně se nám nelíbí její plocha a umístění v chráněné krajinné oblasti, kde jsou remízky a stanoviště hadů. Žije tam například zmije písečná. To vše by mělo být zlikvidováno. Silné stromy už jsou označeny ke kácení. Firma má remízky koupeny a nepotřebuje na to povolení. Asi pokácejí všechno.“

O výstavbě fotovoltaické elektrárny u Bílé začalo číměřské zastupitelstvo jednat už před dvěma lety. Od investora získalo příslib deseti procent ze zisku, což by se podle starosty, i přesto že Číměř jako jedna z mála není zadlužená, do rozpočtu rozhodně hodilo.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme