V ČR se objevila zvýšená koncentrace radioaktivního jódu 131

Koncentrace radioaktivního jódu 131 na českém území odhalila měření Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Naměřená čísla nejsou zdraví nebezpečná. Zdroj látky by neměl být v Česku, úřad už proto kontaktoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii s dotazem po jejím původu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radioaktivita

Radioaktivita | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kde všude se látka objevila, uvedla pro Radiožurnál předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Koncentrace jódu v množství mikro becquerely na metr kubický byly naměřeny na našich monitorovacích stanicích v Praze, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Brně nebo Ostravě," vysvětlila Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drábova k radioaktivitě.mp3

Vyloučila také možnost, že by naměřené množství bylo životu nebezpečné. "Jedná se pouze o stopová množství," dodala Drábová.

Zdrojem podle ní také určitě není jaderná elektrárna, protože na aerosolových filtrech nebyly naměřeny další štěpné produkty, které by únik podle vedoucí úřadu určitě doprovázely.

Možností původu radioaktivity je několik

Možností odkud radioaktivní látka pochází, je podle Drábové několik, proto úřad kontaktoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii.

"Agenturu jsme požádali, aby zapojila své mechanismy a své nástroje a zkusila identifikovat, odkud může jód pocházet," dodala Drábová.

Jód 131 je radioaktivní izotop, který se používá hojně především v medicíně a nachází se také ve výpustech z jaderných zařízení nebo z výzkumných reaktorů. "Můžete proto pocházet z různých zdrojů," vysvětlila Dana Drábová.

Zvýšené hodnoty radioaktivního jódu naměřily také státy, které sousedí s ČR. Podle odbornice byl proto zdroj větším zařízením a rozhodně se nenachází na území Česka.

Podobné hodnoty byly naměřeny po haváriích v Černobylu a Fukušimě

Podle předsedkyně úřadu je výskyt jódu 131 na území Česka velmi neobvyklá. Letos v březnu se objevil po 25 letech od havárie v jaderné elektrárně Černobyl, když došlo k nehodě atomového reaktoru v japonské elektrárně Fukušima. Nynější stopové hodnoty jsou podle Drábové podobné těm březnovým.

"Řekla bych, byť to bude znít trochu paradoxně, že to pro naše lidi to může být docela dobrá zpráva, že umíme takto extrémně nízké hodnoty změřit a zachytit," doplnila Drábová.

Aby úřad zjistil, jak dlouho se bude izotop s rozpadem 8 dnů v českém ovzduší nacházet, budou kontrolní stanice měnit aerosolové filtry každý den. Původce se totiž podle ní nemusí zjistit vůbec, pokud se sám nepřizná.

Zvýšené množství radioaktivity naměřilo na svém území v minulém týdnu také Maďarsko. Podle odborníků ale nebyla její hladina natolik vysoká, aby ohrožovala lidské zdraví. Teď už jsou prý hodnoty v normálu, daleko pod těmi, které byly naměřeny po havárii ve Fukušimě.

Experti tak vyloučili, že ohniskem úniku radioaktivity, ke kterému došlo v několika částech Evropy, bylo právě Maďarsko.

Pavel Cyprich, Jakub Šídlo, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme