V Dejvicích sčítají škody po problémech s vodou. Lidé žádají odškodné a stěžují si na informace

Život v pražských Dejvicích se po necelém týdnu vrací do normálu. Vodu z kohoutku se tu ale někteří lidé stále bojí pít a stěžují si na špatnou informovanost. To se promítá i do tržeb provozovatelů hospod a restaurací v oblasti. Ztráty ale zatím nejsou schopni vyčíslit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasklé potrubí, havárie, cisterna

Prasklé potrubí, havárie, cisterna | Foto: Filip Jandourek

Třeba do obvykle hojně navštěvované restaurace na Vítězném náměstí přišlo v uplynulých dnech o 50 procent lidí méně. A ani teď prý situace není o moc lepší.

„Návštěvnost je mnohem nižší a ta stagnace bude trvat ještě minimálně týden, protože lidé se bojí, že voda ještě není v pořádku,“ říká provozní Luboš Pobiš.

Podle něj to souvisí i se špatnou informovaností veřejnosti. Na tu si - třeba ze strany radnice šesté městské části - stěžuje řada lidí. První zprávy o špatné vodě například přes službu SMS InfoKanál, kterou radnice pro tyto účely využívá, přišly totiž až v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražským vodohospodářům už přišly stovky žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě v Dejvicích. Natáčela Edita Valentová

Potvrdil to i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 s tím, že radnice intenzivně pátrá po tom, kde se stala chyba:

„Příští týden nás čeká jednání se společností, která tu službu pro radnici zajišťuje. Ale na druhou stranu všechny ostatní informační kanály fungovaly spolehlivě. My jsme využili jak letákovou službu, tak nasazení systému včasného varování hlavního města.“

Podle obyvatel Prahy 6 měly ale informace o závadné vodě přijít dřív hlavně od Pražských vodovodů a kanalizací.

„Já osobně si myslím, že problematická, nebo respektive závadná voda byla ve čtvrtek, stoprocentně už podle mě byla v pátek. Oznámení od radnice a obecně od vodohospodářů přišlo až v sobotu ráno,“ říká Kryštof Blažek, spolumajitel restaurace, která stojí přímo naproti budově radnice Prahy 6.

Mnozí obyvatelé Dejvic kohoutkové vodě nedůvěřují, pít ji zatím nebudou

Číst článek

Ani on zatím neví, jak velké škody restauraci kvůli kontaminované vodě vznikly.

„My jsme museli v neděli zavřít, protože jsme si nebyli jisti, co se vlastně děje. Od pondělka jsme měli otevřeno s omezeným provozem, návštěvnost nám spadla na nějakých 20 až 30 procent, než byl obvyklý průměr,“ uvádí.

Koliformní bakterie žijí v trávicím ústrojí různých živočichů včetně člověka. Pokud se vyskytují ve vodě, znamená to, že je znečištěna fekáliemi. Koliformní bakterie mohou způsobit průjmy, zvracení a nevolnost.

Stejně jako další provozovatelé se v příštím týdnu obrátí na PVK s žádostí o odškodnění.

„K dnešnímu dopoledni se na nás obrátilo s žádostí o odškodnění zhruba 700 fyzických osob, od podnikatelů jsme zatím žádnou žádost nedostali,“ říká k tomu mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Lékařskou pomoc vyhledalo kvůli požití kontaminované vody skoro 500 lidí, střevní potíže měly ale další stovky. Bez pitné vody pak bylo do čtvrtečního odpoledne na 32 tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče.

Edita Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme