Švédsko 3:5 Česko

V dětství se setkala s TGM. Jeho odkaz měla na paměti i při volbě budoucí hlavy státu

Až dvě třetiny Čechů se chystají volit prezidenta republiky. Hned ve dvě hodiny odpoledne odvolila v domově důchodců v Hradci Králové také jednadevadesátiletá Marie Beranová. Jít k volbám je pro ni čest – poprvé opravdu svobodně volila až v 69 letech. Jako dítě se setkala s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Jeho odkaz měla na paměti i při výběru budoucí hlavy státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TGM při projížďce v Lánech

TGM při projížďce v Lánech | Foto: Archiv Muzea TGM Rakovník

Marie Beranová sdílí v domově malý pokojík ještě s jednou seniorkou. Při rozhovoru sedí vzpřímeně a dívá se přímo do očí. V úterý oslaví devadesáté druhé narozeniny. Jak sama říká, rozum jí na rozdíl od těla slouží stále dobře. Koho chce za prezidenta, ví přesně.

„Přemýšlela jsem, sledovala jsem všecky ty skandály, aféry, protože to z toho člověka přechází mráz po zádech. Když si vzpomenete, že se tradovala taková událost, zdánlivě nepatrná, ale dneska hovoří víc než dost, že Masaryk odmítl podat ruku někomu z vlády, kdo se nechoval čestně,“ připomíná paní Marie lihovou aféru z roku 1924.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s jednadevadesátiletou voličkou natočil redaktor Jiří Fremuth.

Právě první československý prezident je pro Marii Beranová zatím nepřekonaný vzor státníka.

„Já jedině na Masaryka vzpomínám. Je v tom možná i kus takového idylického dětství a mládí, ale to se prostě nedá zapomenout,“ říká paní Beranová.

S Masarykem se paní Beranová setkala i osobně – její tatínek, ekonomický ředitel královéhradecké nemocnice, ji vzal na slavnostní otevření nového areálu. Prezidentovi dala kytici na uvítanou.

Sledujeme ONLINE: Češi si poprvé vybírají hlavu státu sami

Číst článek

„Byo to ve dvacátým devátým. Mně bylo tenkrát osm roků. Vzpomínám si, že jsem měla kroj, jak to tenkrát bylo v módě nebo zvykem,“ vzpomíná.

Dnešním politikům podle Marie Beranové často chybí základ – tedy úcta a slušnost. Paní Marie říká, že prezidenta přijde volit hodně lidí. Ona sama se snaží volit při každých volbách.

Výsledky voleb by mohly být známy v sobotu už kolem osmnácté hodiny

Číst článek

„Snažím se, neignoruji, jenomže ne vždycky je to volba srdeční. Nezapomeňte, já mám klasické gymnázium – latina, řečtina – my jsme byli cepovaní k těm mravním principům a to v člověku, málo platné, zůstane,“ uzavírá paní Beranová.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme